INFORMACJA WÓJTA GMINY
INFORMACJA
Na podstawie art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1692 z późn. zm.) Wójt Gminy Jasionówka informuje o obowiązku przeprowadzania przez osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie okresowej kontroli źródeł ogrzewania, za którą odpowiada właściciel lub zarządca obiektu budowlanego.
Zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 z późn. zm.) obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).
Okresowa kontrola przewodów kominowych, zgodnie z art. 62 ust. 6 ustawy Prawo budowlane, może być przeprowadzona wyłącznie przez:
- osobę posiadającą kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim – w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych lub
- osobę posiadającą uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności – w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych oraz do kominów przemysłowych, kominów wolnostojących oraz kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych.
Jeśli przewody okażą się niedrożne albo uszkodzone - właściciel lub zarządca budynku musi je naprawić na własny koszt.
Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010 r. Nr 109 poz. 719), w obiektach w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- co najmniej raz na trzy miesiące w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
- co najmniej raz na sześć miesięcy w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym,
- co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
- co najmniej raz w roku należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
W okresach użytkowania paleniska należy czyścić zarówno przewody dymowe, jak i spalinowe.
Czynności czyszczenia przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych wykonują osoby posiadające kwalifikacje kominiarskie, a w domach jednorodzinnych mogą to robić sami właściciele.
Za zaniedbanie czyszczenia kominów można zostać ukaranym grzywną. Ponadto zaniedbania w zakresie czyszczenia przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych może prowadzić do pożaru lub zatrucia np. tlenkiem węgla (tzw. czad). Należy także mieć na uwadze, że osoba, która ubezpieczyła swój dom od pożaru, a nie może udowodnić, że regularnie dokonywała przeglądów kominiarskich i właściwie czyściła przewody kominowe, może nie otrzymać odszkodowania.
WÓJT GMINY
Leszek Zawadzki
Metryka strony