Protokół Nr 11/05 z posiedzenia Komisji ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego przy Radzie Gminy Jasio

Protokół Nr 11/05 z posiedzenia Komisji ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego przy Radzie Gminy Jasionówka odbytego w dniu 21 marca 2005r. pod przewodnictwem Andrzeja Zabielskiego – Przewodniczącego Komisji
Or

Or.0063-2/3/05

Protokół Nr 11/05

z posiedzenia Komisji ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego

przy Radzie Gminy Jasionówka

odbytego w dniu 21 marca 2005r.

pod przewodnictwem Andrzeja Zabielskiego - Przewodniczącego Komisji

W posiedzeniu udział wzięli ( zgodnie z załączoną listą obecności):

  1. Zabielski Andrzej - Przewodniczący komisji

  2. Jarmołowski Eugeniusz - Wiceprzewodniczący

  3. Wojciechowski Adam - Członek

  4. Bućko Krzysztof - Członek

  5. Mosiej Krzysztof - Czonek

  6. Karejwo Janusz - Członek

  7. Chojnowska Janina - Wójt gminy

  8. Lasota Cecylia - Sekretarz gminy

  9. Pianka Genowefa - Skarbnik gminy

  10. Pianka Jan -inspektor UG

  11. Bartnik Ryszard - podinspektor UG

  12. Marciszewski Marek - przedstawiciel PZDRM Mońki

Komisja jednogłośnie przyjęła protokół z poprzedniego dziesiątego posiedzenia.

Komisja przyjęła następujący porządek obrad:

  1. Rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2004r.

  2. Informacja o stanie dróg, ulic, placów oraz organizacji ruchu drogowego na terenie gminy.

  3. Ustalenie przebiegu dróg gminnych.

  4. Gospodarka mieszkaniowym zasobem gminy.

  5. Zaopatrzenie mieszkańców w wodę oraz odprowadzanie ścieków, rozważenie możliwości utworzenia zakładu gospodarki komunalnej.

  6. Informacja Ośrodka Doradztwa Rolniczego w sprawie rolnictwa w gminie.

Ad. 1. Skarbnik gminy omówiła realizację dochodów i wydatków budżetowych w 2004r. wg. poszczególnych działów, rozdziałów i paragrafów. Dochody zostały wykonane w 78,97% a wydatki w 96%. Sytuacja ta zaistniała z powodu opóźnienia płatności środków z SAPARD-u. Na koniec roku koniecznym stało się zaciągnięcie kredytów pomostowych a wydatki w grudniu należało w znacznym stopniu ograniczyć.

Zabielski Andrzej - jak przedstawia się sprawa płatności bieżących i zaległych „GS-u” oraz czy budowana przetwórnia płaci podatki?

Skarbnik gminy- w 2004r. z GS-u nie wpłynęły żadne środki . „Przetwórnia” opłaciła IV ratę podatku.

Następnie objaśniła poszczególne wydatki w oświacie oraz przyczyny braku dochodów w 2004r.w przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Po uzyskaniu odpowiedzi na wszystkie pytania Komisja pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za 2004r. - opinia Nr 37/05 w załączeniu.

Ad. 2. Podinspektor ds. drogownictwa i gospodarki komunalnej przedstawił stan sieci dróg publicznych na terenie gminy Jasionówka ( w załączeniu)

Komisję interesowała sprawa odśnieżania.

Ryszard Bartnik odpowiedział, że w związku z dużymi opadami śniegu utrzymanie dróg było kosztowne. Trasy do odśnieżania są ustawiane w ten sposób aby sprzęt nie miał tzw. pustych przebiegów.

Komisja przyjęła przedstawioną informację wnioskując jednocześnie aby w następnym roku nadal kontynuować modernizację drogi Krasne Fol. - Łękobudy - Milewskie.

Ad. 3. Podinspektor ds. drogownictwa i gospodarki komunalnej uzasadnił projekt uchwały w sprawie ustalenia przebiegu dróg gminnych.

Komisja postanowiła pozytywnie zaopiniować przedstawiony projekt uchwały- -

- opinia Nr 38/05 w załączeniu.

Ad. 4. Inspektor ds. rozwoju i gospodarki nieruchomościami uzasadniając projekt uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy omówił: zasady wynajmowania lokali, kryteria doboru osób którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokali, warunki dokonywania zamiany lokali, tryb rozpatrywania wniosków o najem. Poinformował, że gmina dysponuje 17 - stoma lokalami mieszkalnymi: 7 lokali w budynku urzędu gminy, 10 w szkole i przedszkolu oraz 1 w Kal. Król.

Komisja pozytywnie zaopiniowała zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy - opinia Nr 39/05 w załączeniu.

Ad. 5. Podinspektor ds. drogownictwa i gospodarki komunalnej przedstawił informację o sieci wodociągowej i kanalizacyjnej gminy Jasionówka. Omówił ujęcia wody, problemy istniejącej już sieci oraz pozostałe do wykonania zadania w tym zakresie (informacja w załączeniu)

Zabielski Andrzej zadał pytanie na temat realnych szans budowy zaplanowanego wodociągu w 2005r.

Bućko Krzysztof- jak dalej potoczą się losy hydroforni w Jasionówce?

Podinspektor ds. drogownictwa i gospodarki komunalnej poinformował, że termin budowy wodociągu uzależniony jest od terminu składania wniosków. Jeśli będzie to jeszcze w 2005r. , to może w 2006r. inwestycja będzie realizowana.

Hydrofornia w Jasionówce w przyszłości będzie zlikwidowana. Jest przygotowany projekt spinki wodociągów ale właścicielka posesji nie wyraża zgody na przejście przez jej teren. Jest również dokumentacja na krótki odcinek wodociągu na ul. Lipowej ( przy udziale mieszkańców koszt około 26 tyś. zł.)

Sekretarz gminy zabierając glos na temat możliwości utworzenia zakładu gospodarki komunalnej wyjaśniła, że poprzednio nie było wyodrębnionego Zakładu - robili to pracownicy urzędu. Nie wiadomo czy można zrobić to w poprzedniej formie gdyż zależy to od zezwolenia RIO. Utworzenie Zakładu Gospodarki Komunalnej wiąże się z kosztami: wyodrębnienie majątku, utworzenie zarządu, itd., gdyż miałby to być nowy zakład pracy. Omówiono pozytywne i negatywne strony tego przedsięwzięcia.

Zabielski Andrzej- czy robione jakieś wstępne kalkulacje kosztów?

Sekretarz gminy - nie były robione, bo nie ma skąd wziąć danych i jeszcze nie ma takiej potrzeby. To co było kiedyś, to zupełnie co innego niż teraz i ani kosztów ani cen nie da się porównać. Kiedyś rozliczenie poboru wody prowadził pracownik urzędu i była lepsza ściągalność. Stwierdziła, że można rozwiązać umowę z zakładem usług wodnych i spróbować pociągnąć samemu: osoba prowadząca ewidencję, egzekucję, programu komputerowe.

Zabielski Andrzej - oprócz wody jest sprawa ścieków i rolnik będzie musiał kontroli przedstawić dokumenty co z nimi robi. Kierownik Gospodarstwa Komunalnego z Knyszyna chętnie wywiezie śmiecie z terenu naszej gminy gdyż mają tylko niewielki zysk ze swojej działalności.

Jarmołowski Eugeniusz- stwierdził, że według niego najpierw trzeba wybudować wszędzie wodociągi i najpotrzebniejsze drogi a dopiero potem tworzyć Zakład. Są to zbyt duże koszty które Gmina musiałaby ponieść.

Sekretarz gminy- może rozwiązać umowę z zakładem usług wodnych i ogłosic przetarg na eksploatację wodociągów i kanalizacji.

Następnie Komisja dyskutowała nad możliwością przystąpienia do Związku Gmin Nadbiebrzańskich co rozwiązałoby sprawę śmieci.

Komisja stanęła na stanowisku, że należy rozpoznać działalność Związku Gmin Nadbiebrzańskich pod kątem możliwości przystąpienia Gminy Jasionówka.

Sekretarz Gminy - przyznała, że przystąpienie Gminy Jasionówka do Związku rozwiąże sprawę śmieci ale nadal pozostaje woda i ścieki.

Komisja postanowiła zaprosić na następne posiedzenie przedstawiciela obecnego zarządcy wodociągów aby przedstawił kalkulacje.

Ad. 6. Marek Marciszewski - przedstawiciel PZDR Mońki przedstawił informację na temat rolnictwa w Gminie Jasionówka ( w załączeniu)

Wyjaśnił przyczyny nieobecności pracownika PZDR Mońki na dyżurze w Jasionówce.

Od czasu kiedy zmniejszyła się ilość pracowników terenowych wszystkie sprawy i porady rolnikom odbywają się w Mońkach.

Zabielski Andrzej- ostatnio słyszał , że usługi wykonywane przez doradców ODR-u są płatne.

Marciszewski Marek -wyjaśnił, że są płatne od 1 stycznia w związku ze zmniejszeniem środków finansowych dla ODR-ów muszą oni sami zarobić na siebie.

Poruszył sprawę obowiązku posiadania od 2008r. płyt gnojowych i szamba przez rolników. Również będą musieli przedstawiać dla Agencji r-ki na temat śmieci i ścieków.

Udzielił ponad to wiele cennych rad.

Komisja przyjęła przedstawioną informację.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała:

E. Polak Przewodniczący Komisji

Andrzej Zabielski

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy w Jasionówce

Wytwarzający/odpowiadający: Urząd Gminy Jasionówka

Wprowadzający: Urząd Gminy Jasionówka

Data modyfikacji: 2006-02-17

Opublikował: Urząd Gminy Jasionówka

Data publikacji: 2006-02-17