Protokół Nr 9/12
Protokół Nr 9/12
z posiedzenia Komisji ds. Kultury, Oświaty, Zdrowia i Sportu
przy Radzie Gminy Jasionówka
z dnia 21 czerwca 2012 r.
Miejsce obrad: Sala Ślubów Urzędu Gminy Jasionówka.
Obrady rozpoczęto o godzinie 13 30, zakończono o godzinie 15 50.
Przewodniczył Robert Kucharski - Przewodniczący Komisji.
Protokołowała: Ewa Polak - podinspektor UG..
W obradach uczestniczyli członkowie Komisji i osoby zaproszone - zgodnie z załączoną listą obecności.
Ad. 1. Przewodniczący Komisji pan Robert Kucharski powitał wszystkie osoby biorące udział w posiedzeniu i zaproponował następujący porządek obrad:
Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
Zapoznanie się ze sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy w działach: kultura, oświata, zdrowie i sport za rok 2011.
Zapoznanie się ze sprawozdaniami kierowników gminnych jednostek organizacyjnych za 2011 r.:
- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Jasionówce,
- Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Jasionówce,
- Gminna Biblioteka Publiczna w Jasionówce,
- Zespół Szkolno - Przedszkolny w Jasionówce.
Analiza wykorzystania autobusów w zakresie dowożenia dzieci do szkół w roku 2011.
Zaopiniowanie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Jasionówka w 2012 r.
Zaopiniowanie Gminnego Programu wspierania rodziny na lata 2012-2014.
Zaopiniowanie sprawozdania z realizacji Programu współpracy Gminy Jasionówka z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego.
Analiza stanu ochrony zdrowia na terenie gminy.
Wolne wnioski.
Zakończenie posiedzenia.
Pan Przewodniczący zapytał czy są wnioski w sprawie zmiany przedstawionego porządku obrad.
Wniosków nie zgłoszono.
Komisja jednogłośnie przyjęła zaproponowany przez przewodniczącego porządek obrad.
Ad. 2.
Komisja bez uwag jednogłośnie przyjęła protokół z poprzedniego posiedzenia.
Ad. 3.
Komisja zapoznała się ze sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy w działach kultura, oświata, zdrowie i sport za 2011 r. i nie wnosi uwag ani wniosków do jego wykonania.
Ad 4.
Sprawozdania gminnych jednostek organizacyjnych za 2011 r.
Radny A. Ciołko - w 2011 r. została zorganizowana wycieczka dla osób niepełnosprawnych, emerytów i rencistów. Pojechało 4 pracowników i jeszcze inne osoby nie mieszczące się w tej grupie.
Kierownik GOPS - jest zasada, że jeśli nie ma pełnego składu, to zawsze w ostatniej chwili dobieramy inne chętne osoby, które się zgłoszą.
Radny A. Ciołko - może bym skorzystał z takiej wycieczki, bo jestem w tej grupie ale nigdzie nie było żadnej informacji. Na przyszłość może jakieś ogłoszenie wywiesić, może poprosić księdza, aby ogłosił w kościele. „Ja myślę, że to Pani sama decyduje o tym kto wie i jedzie”.
- Komisja zapoznała się ze sprawozdaniem „Działalność Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w roku 2011. Zabezpieczenie potrzeb osób kwalifikujących się do świadczeń z pomocy społecznej w 2012 r. „ - sprawozdanie w załączeniu
- Komisja bez uwag zapoznała się ze sprawozdaniem z działalności kulturalno - sportowej GOKSiT za rok 2011 - sprawozdanie w załączeniu
- Komisja zapoznała się ze sprawozdaniem Gminnej Biblioteki Publicznej w Jasionówce z działalności w roku 2011 bez uwag i wniosków - sprawozdanie w załączeniu
- Komisja zapoznała się ze sprawozdaniem „Działania w zakresie oświaty podjęte w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Jasionówce w 2011r.” - sprawozdanie w załączeniu.
Ad 5.
Analiza wykorzystywania autobusów w zakresie dowożenia dzieci do szkół w 2011 r.
Wójt Gminy poprosił Panią Dyrektor ZS-P w Jasionówce o przedstawienie sprawy dowozu 3 - 4 latków.
Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Jasionówce - rodzice spoza Jasionówki chcą, aby ich dzieci w wielu 3 i 4 lat były dowożone do Przedszkola ale nie jest to zgodne z zasadami ruchu drogowego. Mam obowiązek dowozić 5-6 latków. Niebezpieczne jest, aby 3 - 4 latkowie sami bez opieki jechały autobusem. Było zebranie z rodzicami na którym wykazywali zrozumienia ale jednak proszą o rozwagę i przychylne załatwienie.
Wójt Gminy - myśleliśmy jak to zrobić ale nie wiemy jak. Może Państwo radni macie jakąś sensowną propozycję, jakiś pomysł. Przepisy prawa konkretnie mówią, że dowożone mogą być dzieci od 5 roku życia. Rodzice czekają na jakąś decyzję. Jest to temat który należy jakoś rozstrzygnąć.
Radny R. Kucharski - czy w ogóle mamy jakieś możliwości, bo przecież musimy zgodnie z prawem, z zachowaniem bezpieczeństwa. Jest to zbyt poważna sprawa, aby lekko do tego podchodzić.
Ad. 6.
Sekretarz Gminy omawiając projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Jasionówka w 2012 r. poinformował, że to Wojewoda nakazał, aby ją zmienić, bo inaczej zostanie uchylona. Propozycja aby w § 3 i w § 10 pozostawić realizację zadań przez Schroniska, a wykreślić zadania realizowane przez Wójta. Prawnicy stwierdzili, że Wójt może prowadzić działania informacyjne, ale nie powinno to być zapisane w uchwale.
Radny B. Popławski - bardzo dużo jest wałęsających się, bezdomnych psów - w tym sporo ciężarnych suk, które się oszczenią i będzie jeszcze ich więcej. Powiedział, że zgłaszał to do Pana Młodzianowskiego.
E. Kraszewska lek. med. - czy Gmina otrzymuje jakieś informacje, że wyłapane psy są umieszczane w schronisku, a nie np. wypuszczane w sąsiedniej wsi, po które mogą jeszcze raz przyjechać i wyłapać? Gdyby psy miały kolczyki, to zawsze można byłoby sprawdzić.
Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Jasionówka w 2012 r. - projekt uchwały i opinia Nr 38/12 w załączeniu.
Ad. 7.
Kierownik GOPS Jasionówka omawiając projekt uchwały w sprawie Gminnego Programu wspierania rodziny na lata 2012-2014 powiedziała, że program jest tworzony aby zatrzymać dzieci w środowisku rodzinnym, a nie oddawać do placówek opiekuńczo - wychowawczych. Za dziecko oddane do placówki w I roku płaci się 10% stawki, w II roku płaci się 30%, a w III roku 50%.
Głównym celem było zatrudnienie asystenta rodziny, ale to jest dodatkowe zatrudnienie. Jednak, jeśli sąd zleci, to będzie konieczność.
Przewodniczący Rady zapytał, co by należało do obowiązków takiego asystenta?
Kierownik GOPS - nadzór i aktywacja rodziny, pomoc w odrabianiu lekcji, współpraca ze szkołą itp.
Asystent musi mieć przygotowanie psychologiczne, socjologiczne itp. osoba ze średnim wykształceniem musi mieć 3 lata pracy z dziećmi.
Komisja zapoznała się z Projektem Gminnego programu wspierania rodziny na lata 2012 - 2014 i jednogłośnie pozytywnie go opiniuje - projekt uchwały i opinia Nr 39/12 w załączeniu.
Ad. 8.
Wójt Gminy przedstawiając sprawozdanie z realizacji Programu współpracy Gminy Jasionówka z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego poinformował, że w konkursie startują dwie organizacje: Pro Bogoria i Rekord i oni otrzymali środki, chociaż oprócz nich są Podlasianie i Koło Gospodyń Wiejskich w Słomiance.
Komisja dokonała analizy sprawozdania z realizacji programu współpracy Gminy Jasionówka z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego i nie wnosi uwag ani wniosków - sprawozdanie i opinia Nr 40/12 w załączeniu.
Ad. 9.
Pan Przewodniczący poinformował, że w tym punkcie Komisja dokona Analizy stanu ochrony zdrowia na terenie gminy.
Radny A. Ciołko zwracając się do Kierownika GOZ w Jasionówce powiedział, że na jednej z poprzednich sesji Dyrektor SP ZOZ Mońki mówiła, że w naszym ośrodku zdrowia mają być rożne specjalistyczne sprzęty i urządzenia; czy już są?
Kierownik GOZ E. Kraszewska - poinformowała, że została zmieniona tablica o dofinansowaniu gdyż jest zupełnie inna kwota. Jak była Przewodniczącą Rady Powiatu, to napisali Program trochę na wyrost myśląc, że pewnie dadzą połowę, a okazało się, że program się spodobał i otrzymaliśmy wszystko: holter nadciśnieniowy, test do badania krwi z żyły w kierunku zawału (ostatnio u 3 pacjentów EKG nie wykazało, a test potwierdził), aparat USG najnowszego typu, wag do rozpoznawania otyłości, lampę bezcieniową. Odeszła ze stanowiska pani Dyrektor Bańkowska, z którą planowałyśmy, że raz, a może 2 razy w miesiącu radiolog wykona badania. Próbowałam się trochę poduczyć w obsłudze sprzętu ale nie mam uprawnień do opisu badania. Dowiedziała się, że do Goniądza 1 czy 2 razy w miesiącu dojeżdża radiolog. To są koszty. Może radiolog z Knyszyna by do Jasionówki przyjeżdżał. Doktor Chojnowska ma szkolenia i może wykonywać USC ginekologiczne. Otrzymaliśmy 2 komputery, w tym 1 razem z holterem ciśnieniowym. Jest to dobry sprzęt i cześć informacji wgrywamy, ale nie mamy programu zabezpieczającego dane medyczne i nie mamy internetu. Młodzież z Panem Prymasem zrobili stronę internetowa ale bez internetu nie uruchomimy jej. Poinformowała również, że na sesję rady Gminy nie przyjedzie pan Dyrektor tylko Pani Dyrektor Chojnowska.
Wójt Gminy - można się zastanowić czy dałoby się postawić routera w oknie. Zapytał czy do pani doktor Chojnowskiej są pacjenci, bo coś dyrekcja mówi, że chcą zerwać umowę.
Kierownik GOZ E. Kraszewska - może jeśli nie ma pacjentów do Poradni K, to może można by było przeznaczyć te środki na radiologa. Poinformowała, że od 1 stycznia do 31 maja w Ośrodku Zdrowia przyjętych zostało 3308 pacjentów, tj. średnio ponad 30 pacjentów dziennie. W ośrodku zdrowia są kolejki, nie to jest przyczyną, że wzrost zachorowań ale ubóstwo mieszkańców. Ludzie nie mają pieniędzy na większą ilość leków.
Komisja zapoznała się z informacją Dyrektora SP ZOZ Mońki dotyczącą ochrony stanu zdrowia na terenie Gminy Jasionówka (w załączeniu) oraz dodatkowymi wyjaśnieniami Kierownika GOZ Jasionówka.
Ad. 10.
Wolne wnioski, informacje.
Wójt Gminy poinformował, że w dniu jutrzejszym na posiedzeniu Komisji ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego będzie obecny Prezes Wodociągów Podlaskich pan Tadeusz Kłosek.
Radny A. Ciołko - jakie działania planujemy, jeśli mamy zamiar przejąć?
Wójt Gminy - powiedział, że myślał, że jeśli jesteśmy w spółce, to wszyscy wspólnicy mają wodę w jednakowej cenie. Okazało się, że jest inaczej i tak, np. Korycin ma wodę najtańszą ok. 1,90 zł, a ściekami zajmują się sami.
Skarbnik Gminy - Wodociągi Podlaskie naszą cenę wody tłumaczą awaryjnością, ale przecież oprócz samej Jasionówki wodociągi mamy nowe.
Wójt Gminy - Jasionówka ma 10 tys. zł, tj. 3 udziały i z tego chyba nie zrezygnujemy.
W październiku było wolą radnych, aby wystąpić. W takiej sytuacji jeśli stawki opłat pozostaną takie same, to może być ciężko, bo w razie awarii nie mamy sprzętu. Wodociągi korzystają z naszego mienia, nie płacą podatku od nieruchomości. Ustawa mówi, że płaci ten kto użytkuje.
Skarbnik Gminy - Gmina przekazała coś wybudowanego, a nie ma z tego żadnego zysku. Można pokusić się na ryzyko i wystąpić. Co do windykacji należności, to wodociągi odcinają wodę jeśli ktoś nie płaci rachunków. Gminy nie stać aby umarzać należności za wodę i ścieki. Teraz nie mamy zysków, a ponosimy koszty.
Sekretarz Gminy - raz na 10 lat należy wykonać operaty wodno - prawne i w tym roku trzeba to zrobić. Będzie to kosztowało Gminę 10 tys. zł.
Wójt Gminy - z naszego powiatu do Wodociągów Podlaskich oprócz Jasionówki należą jeszcze Jaświły. Jeśli zdecydujemy się przejąć i przez 1-3 lata nie obniżymy stawek, to może będzie dobrze.
Skarbnik Gminy - po przejęciu przez 3-4 miesiące nie wpłyną z tego żadne dochody do budżetu, a koszty będą, bo energia, pobory, badanie wody.
Radny A. Ciołko - ciekawi mnie jaka będzie ściągalność za rachunki?
Wójt Gminy - już niedługo będziemy pobierać opłaty za odpady, bo Gmina podpisuje umowę z MPO, a następnie odbiorcy z Gminą i też, tak do końca nie wiadomo jeszcze jak to będzie.
Przewodniczący Komisji - do Wójta odnośnie siłowni w gminie. Zostały złożone w tej sprawie dwa podania. Czy jest ustalone miejsce i kiedy można wejść?
Wójt Gminy - jedyne miejsce, to pomieszczenia po dawnej stołówce w budynku „starej” Szkoły. Mieszkańcy chcą aby przy siłowni była osoba z uprawnieniami, która będzie odpowiedzialna za sprzęt
i za ewentualny dobór ćwiczeń. Osoba, która otworzy i dopilnuje.
Przewodniczący Komisji - aby zakupić i wnieść sprzęt, to trzeba mieć lokal, trzeba przygotować pomieszczenie.
Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego powiedziała, że to ona jest odpowiedzialna za budynki szkolne.
Skarbnik Gminy zapytała, kto zapłaci i z czego?
Wójt Gminy - na sprzęt sportowy są środki z Funduszu Sołeckiego ale na adaptację pomieszczeń nie ma pieniędzy. Cały Fundusz jest zagrożony i w tej chwili nie ma pieniędzy na nic.
Przewodniczący Komisji - stwierdził, że wie, że nie ma pieniędzy ale skoro zostało uchwalone, że Fundusz Sołecki jest i zebranie wiejskie przeznaczyło.
Skarbnik Gminy - powiedziała, że jeśli stanie przed wyborem czy spłacić raty kredytu, czy zakupić sprzęt, to wybierze kredyt aby nie płacić odsetek.
Radny A. Ciołko - na spotkaniu była mowa, że nie ma pieniędzy.
Przewodniczący Komisji - takie spotkania powinny być organizowane w innym czasie.
Radna A. Karpowicz- są osoby, które pracują w rolnictwie i takie które pracują w szkole i nie wszystkim termin odpowiada. Stwierdziła, ze chętnie przyjdzie na każde spotkanie ale w odpowiednim czasie. „Chce być na takich spotkaniach, moim obowiązkiem jest być. Mam informację że dnia tego, o godzinie takiej jest spotkanie ale o tej godzinie nie mogę opuścić lekcji, nie mogę się zwolnić.
W takiej sytuacji nie mam możliwości być na takim spotkaniu”.
Przewodniczący Komisji zapytał pana Wójta co z boiskiem?
Wójt Gminy - na sesji już o tym mówiłem, że firma ogłosiła upadłość i chce z nami rozwiązać umowę. W poniedziałek będzie wzywać inspektora nadzoru i będą rozmawiać, co dalej. Jeśli skieruje się sprawę do Sądu, to należy wnieść opłatę w wys. 5% wartości kosztorysowej, tj. 15 tys. zł. Pan Waraksa prosił aby podwyższyć ogrodzenie boiska, bo ciągle ma piłkę w ogrodzie.
W Milewskich w Świetlicy natomiast listwy ze schodów odpadają i inne usterki.
Przewodniczący Rady Gminy - jeśli Fundusz Sołecki jest tak bardzo zagrożony, to co ze Słomianką?
Wójt Gminy - jeśli już zdecydujemy się realizować, to jedynym wyjściem jest rozłożenie na II etapy ale nie jestem pewny czy budżet to udźwignie, gdyż okazało się, że wcześniej były zaciągnięte kredyty z odroczonym terminem płatności.. Musieliśmy wziąć kredyt aby spłacić taki kredyt.
Następnie poinformował, że Gmina stara się o dofinansowanie do rekultywacji wysypiska, czekamy na podpisanie umowy.
Dyrektor Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Jasionówce poinformowała, że konieczna jest zmiana ogrzewania w Szkole.
Wójt Gminy - może trzeba też ocieplić, bo ogrzewanie pociąga ogromne koszty.
Ad. 11. Wobec wyczerpania porządku obrad o godz. 1550 Przewodniczący zakończył posiedzenie dziękując wszystkim za udział.
Na tym protokół zakończono.
Protokołowała:
Ewa Polak
Przewodniczący Komisji
Robert Kucharski
Metryka strony