Protokół Nr 7/13

Protokół Nr 7/13 ze wspólnego posiedzenia Komisji ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego, Komisji Rewizyjnej i Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia i Sportu przy Radzie Gminy Jasionówka z dnia 15. stycznia 2013 r.
Untitled

Protokół Nr 7/13
ze wspólnego posiedzenia Komisji ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego, Komisji

Rewizyjnej i Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia i Sportu przy Radzie Gminy Jasionówka z dnia 15. stycznia 2013r.

Miejsce obrad: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Jasionówce.

Obrady rozpoczęto o godzinie 900, zakończono o godzinie 1340.

Przewodniczył obradom Andrzej Zabielski - Przewodniczący Komisji ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego.

Protokołowała Ewa Polak - Podinspektor UG..

W obradach uczestniczyli:

  • 6 członków (na stan 6) Komisji ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego - (nieobecny radny Bogusław Abramowicz);

  • 5 członków (na stan 6) Komisji ds. Kultury, Oświaty, Zdrowia i Sportu;

  • 5 członków (na stan 5) Komisji Rewizyjnej (w pierwszym głosowaniu nie brał udziału spóźniony Radny J. Rzepecki)

  • zaproszeni goście - zgodnie z załączoną listą obecności.

Przewodniczący Komisji uzgodnili, że obradom przewodniczyć będzie pan Andrzej Zabielski.

Ad. 1. Przewodniczący obrad pan Andrzej Zabielski powitał wszystkie osoby biorące udział
w posiedzeniu komisji. Zapytał czy są wnioski w sprawie zmiany lub uzupełniania porządku obrad.

Nie zgłoszono wniosków.

Komisja obradowała wg następującego porządku obrad:

  1. Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku obrad.

  2. Przyjecie protokołu z poprzedniego posiedzenia.

  3. Zapoznanie się z działalnością służby zdrowia.

  4. Zapoznanie się ze stanem dróg powiatowych na terenie Gminy.

  5. Przygotowanie sprawozdania z działalności Komisji w roku 2012 (komisje oddzielnie).

  6. Opracowanie planu pracy komisji na rok 2013.( komisje oddzielnie).

  7. Zaopiniowanie projektu budżetu Gminy Jasionówka na 2013 rok.

  8. Zaopiniowanie projektu Wieloletniej prognozy Finansowej Gminy Jasionówka na lata 2013 -2023.

  9. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zgłoszenia kandydata do Powiatowej Rady Zatrudnienia

  10. Zaopiniowanie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytów.

  11. Wolne wnioski, informacje.

  12. Zakończenie posiedzenia.

W związku z tym, że niektórzy radni są członkami więcej niż 1 komisji głosowania zostaną przeprowadzone oddzielnie.

Komisja jednogłośnie: za- 5, przeciwnych i wstrzymujących się - 0 przyjęła zaproponowany przez przewodniczącego porządek obrad.

Ad. 2. Komisja Rewizyjna jednogłośnie: za - 4, przeciwnych i wstrzymujących się - 0 przyjęła protokół z poprzedniego posiedzenia.

Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego jednogłośnie: za - 6, przeciwnych i wstrzymujących się - 0 przyjęła protokół z poprzedniego posiedzenia.

Komisja ds. Kultury, Oświaty, Zdrowia i Sportu jednogłośnie: za - 5, przeciwnych i wstrzymujących się - 0 przyjęła protokół z poprzedniego posiedzenia.

Wszedł radny J. Rzepecki członek Komisji Rewizyjnej.

Ad. 3. Przewodniczący Rady wyjaśnił, dlaczego dziś na wspólnym posiedzeniu Komisji Rady Gminy jest temat służby zdrowia i obecni są Dyrektor SP ZOZ Mońki pan Jarosław Pokoleńczuk oraz pani doktor E. Kraszewska. Na przedostatniej sesji Rady Gminy radny A. Kłubowicz zgłosił wniosek, aby na następną sesję zaprosić panią Kraszewską i Dyrektora ZOZ w Mońkach gdyż chciałby w ich obecności przekazać niepokojące informacje. Na sesję nie udało się doprowadzić do spotkania, a w związku z tym, że planowane było posiedzenie Komisji w sprawie dróg powiatowych i Radni zgłosili chęć uczestnictwa zdecydowano, aby sprawami zająć się na wspólnym posiedzeniu Komisji.

Radny A. Kłubowicz zabierając głos przypomniał, że swego czasu na wniosek Radnego Zabielskiego jak chciano powołać Komisję ds. Zdrowia, to powiedziano, że nie ma takiej potrzeby, bo jest Komisja ds. Kultury, Oświaty, Zdrowia i Sportu. Od czasu, kiedy zgłosiłem wniosek o zaproszenie Dyrektora ZOZ i Kierownika GOZ, to Komisja nic nie zrobiła w tym kierunku, aby zobaczyć, o co chodzi. Teraz powołano wspólne posiedzenie na temat między innymi zdrowia. Jeśli jednak wszystko jest w porządku, to po co?! Chciałem aby narastający problem został rozwiązany. Nie chodzi tutaj o ukaranie kogoś czy coś innego. Chodzi o ta aby wspólnie z Dyrekcją ZOZ-u rozwiązać problemy które nurtują nasze społeczeństwo. Było sporo czasu aby Komisja zdrowia się tym zajęła, może zechce ktoś teraz coś powiedzieć.

Radny R. Kucharski (przewodniczący Komisji) poinformował, że do Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia i Sportu nie wpłynęły żadne wnioski ani zażalenia odnośnie funkcjonowania służby zdrowia na terenie naszej Gminy. Pan Kłubowicz też nie zgłosił żadnych problemów do Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia i Sportu. Jeśli jakieś są, to proszę przedstawić. Następnie zaprosił na posiedzenie Komisji aby radny Kłubowicz mógł przyjrzeć się pracy Komisji Kultury, Oświaty, Zdrowia i Sportu. Powiedział, że wszyscy wiemy jak wygląda obecnie opieka Państwa nad zdrowiem swoich obywateli. Zwracając się do Komisji ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego powiedział, że ta Komisja właśnie ma rozstrzygać problemy budżetowe, to może rozwiąże problemy naszego budżetu.

Radny A. Kłubowicz - nadmienił, że skoro zgłosił na sesji problem, to miał prawo oczekiwać, że Komisję to zainteresuje i tym się zajmie. Pan Przewodniczący miał ponad miesiąc aby się dowiedzieć o co chodzi. Komisja nic nie wie na temat problemów w naszej służbie zdrowia, to może znaczyć, że Komisja nie działa.

Radny A. Ciołko - powiedział, że Pan Kłubowicz zgłosił że jest problem na sesji, ale nic nie wyjaśnił, nie przedstawił żadnego zarzutu, tylko powiedział, że na sesji przedstawi sprawę.

Radny A. Kłubowicz - celowo nie mówiłem o konkretach aby Komisja sprawdziła czy jest jakiś problem czy go nie ma. Komisja nie sprawdziła, nie zainteresowała się sprawą.

Przewodniczący obrad poprosił aby Komisja ds. Kultury, Oświaty, Zdrowia i Sportu zajęła się sprawą, powinna ustosunkować się do sprawy

Radny R. Kucharski ( przewodniczący Komisji) zapytał Przewodniczącego obrad jaki jest konkretnie problem, czym Komisja ma się zająć?

Przewodniczący obrad - czy to znaczy, że jak nie ma pisma, to nie ma problemu?!

Radny A. Kłubowicz- problem jest złożony, bo udowodnić, że jest zła opieka, to jest bardzo trudno.

Jak rozmawiam z ludźmi którzy do mnie ( nie wiem dlaczego akurat do mnie się zwracają), to ludzie mówią, że ja bym dał czy dała to na piśmie ale to i tak nic nie da, a później Pani się odegra. W moim przypadku jest tak, że Pani Doktor Kraszewska mówi, „ja z panem nie mogę współpracować, proszę zabrać swoje papiery i przenieść się gdzie indziej „ Czy to jest ośrodek zdrowia pani Kraszewskiej, że powiedziała, że nie może współpracować i mam się przenieść do innego ZOZ-u. Ja starszy człowiek, schorowany który często wymaga pomocy i kierowcy mam się przenosić do innego ZOZ-u?

Ostatnio tak los zrządził, że byłem 3 razy w rożnych szpitalach. Tam lekarz przychodzi do pacjenta z uśmiechem, bo to powołanie. Lekarz pyta co się stało, co dolega, a tutaj słyszę, że nie można ze mną współpracować - to mam się wynieść?!

Ludzie mówią to samo. Zachęcałem aby przyszły te osoby na sesję, ale się obawiają. Jak mam zajść Panie Dyrektorze do takiego lekarza i wypisać leki? Teraz na temat leków - szkoda, że nie wziąłem ze sobą recepty. Lek wypisany w szpitalu i w ośrodku zdrowia kosztuje inaczej. Wczoraj syn wykupił i zapłacił tyle ile pisało na opakowaniu - 25 zł. jak wcześniej taki lek wypisano mi w MSWiA , to cena była niższa. Większość ludzi głośno mówi, że jest źle ale nie chcą „zadzierać”.

Kierownik GOZ, lekarz E. Kraszewska - powiedziała, że skoro nie słyszy innych opinii, to wszyscy się zgadzają z Panem Kłubowiczem. Podczas rozmowy z prawnikiem gminy, po ostatnim incydencje Pan prawnik powiedział „wie Pani skoro jeden mówi a reszta milczy, to znaczy, że wszyscy pozostali radni mają to samo zdanie”.

Radny E. Skobodziński - to co pani mówi nie dotyczy wszystkich, bo ja nie mogę w tej sprawie zająć stanowiska w sprawie ośrodka zdrowia, bo mam lekarzy w rodzinie i leczą się i dlatego, że nie korzystam z usług tego ośrodka zdrowia nie wiem co się dzieje. W związku z tym nie zajmuję stanowiska w tej sprawie i proszę nie mówić, że wszyscy mają takie zdanie. Każdy może mieć odmienne zdanie, a to nie jest głosowanie, że każdy radny ma się wypowiedzieć.

Kierownik GOZ, lekarz E. Kraszewska - chciałam powiedzieć, że Pan nie jest tu na sali Panem Skobodzińskim, Pan jest Radnym okręgu Krasne i jednym z Pana obowiązków jest przekazywanie

opinii i wniosków mieszkańców. Taksie składa, że pan Kłubowicz jest radnym z mojego terenu i ja się jako mieszkaniec z jego zdaniem nie zgadzam. Następnie powiedziała - proszę się nie bać, składać przeciwko mnie najróżniejsze wnioski. Jeżeli Pan Dyrektor uzna zwolni mnie dyscyplinarnie, a jeśli będzie taka potrzeba, to można pozbawić mnie prawa wykonywania zawodu. Powiedziała, że jest już emerytką i raczej świadczeń ZUS nie straci Co do odpłatności za leki, to jest różna. Jeśli pacjent jest uprawniony do zniżki, to taka otrzymuje. Moja intencja nie jest taka o jakiej mówi Pan Kłubowicz. Uważam, że pacjent nie ma do mnie zaufania, i współpraca jest taka. Ja nie powiedziałam, że proszę się wyprowadzić, ja powiedziałam, że proszę rozważyć, bo tych leków w aptece w Jasionówce nie ma, a w Korycinie są.

Radny A. Zabielski - nie może Pan Skobodziński podpierać się tutaj tylko swoją rodziną, bo Pan jest radnym.

Radny E. Skobodziński powiedział, że nikt do niego nie zgłosił , nie skarżył na ośrodek zdrowia. Nikt nic nie mówił, bo gdyby tak, to by powiedział, bo jest otwarty.

Radny A. Kłubowicz - teraz Pani Doktor zaczyna płakać. Ja nigdy nie mówiłam ani nie pisałem, żeby Panią zwolnić. Mówiłem, że z funkcji kierownika, a nie jako lekarza.

Kierownik GOZ, lekarz E. Kraszewska - powiedziała, że jak idzie do pracy, to Pan stoi przy płocie i złorzeczy na mnie.

Radny A. Kłubowicz powiedział, że to są pomówienia. Kiedy przychodzę do pani po leki, to Pani mówi „nie wypiszę bez zaświadczenia od lekarza”, a lekarz w szpitalu mówi, że jest karta chorobowa w której napisano jakie leki.

Radna A. Karpowicz powiedziała, że nie życzy sobie aby Pan prawnik wygłaszał teorie, że podczas sesji jeśli ktoś się nie odzywa w danej sprawie, to znaczy, że popiera. Jeśli jest gdzieś taki zapis prawny, § czy ustęp, to za każdym razem, w każdej sprawie zabierze głos i powiem, że zgadzam się lub się nie zgadzam. Jestem radna przez 2 lata, miałam spotkania w Gminie i nigdy nie usłyszałam ani jednego zarzutu na temat pracy służby zdrowia. Jestem mieszkanką tej Gminy od 19 lat i ile razy byłam chora ja czy moje dzieci , to nigdy nie spotkałam się z żadną odmową czy ze złym traktowaniem. Na jednej Komisji była Pani Doktor i przekazała informacje o swojej pracy, o ilości pacjentów, budżecie i remontach. Nie padło wówczas żadne pytanie czy jakaś uwaga. Co do pisma, to zostało ono wysłane przez Pana Przewodniczącego i napisał go Pan w imieniu Rady i ja się z tym nie zgadzam. W piśmie było napisane, że powinna odpocząć, odejść ze względu na wiek. To co w takim razie Pan Kłubowicz robi na tej sali. Przykro, że takie stwierdzenie padło również w moim imieniu.

Radny A. Kłubowicz - pismo te jest w Gminie - poprosił o jego odszukanie.

Radny A. Zabielski- w ostatnim czasie przez różne działania około 1000 pacjentów poszło „na emigrację” przeszli do innych ZOZ-ów. Jak poszedłem do ośrodka zdrowia, to padło pytanie od pielęgniarki„to Pan jeszcze u nas jest” - a gdzie miałem być. Doktor stomatolog jak poprzednio pracował, to też było wiele różnych spraw. Słyszę od mieszkańców „ile to jeszcze lat doktor Kraszewska będzie blokowała stanowisko kierownika” Powiedział, że przez ostatnie lata pracowało wielu młodych zdolnych lekarzy którzy przychodzili i odchodzili.” Zwrócił się do Pani Kraszewskiej Pani Doktor czy może się Pani do tego ustosunkować, jakie perspektywy dla młodych dla młodych lekarzy?.

Kierownik GOZ, lekarz E. Kraszewska powiedziała, że mieszka i pracuje w tej gminie prawie 38 lat. Identyczny tekst był 6-7 lat temu ale nie dotyczył mojej osoby, a mieszkania które wówczas zajmowałam. Wyprowadziłam się do swojego domu i zwolniłam mieszkanie. Pracując przez tyle lat można mieć przyjaciół i wrogów. Mieszkanie już 4 lata stoi puste i daje straty dla ZOZ-u. Nie powiem, że odejdę i będzie wolne miejsce. Ośrodek zdrowia leży w strukturach ZOZ Mońki. Z ZOZ-u odeszło już 3 osoby i teraz Pan Dyrektor mnie deleguje do Moniek na zastępstwo na 1 dzień w tygodniu. W tym dniu przez 2-3 godziny w Jasionówce pacjentów przyjmuje doktor Dłużniewski Co do mego zdrowia, to chciałabym aby wszyscy Państwo mieli takie zdrowie. To, że raz czy dwa na swoje życie była w sanatorium w ramach urlopu wypoczynkowego to jeszcze świadczy o tym, że mieszkańcy wiedzą o której chodzę do Kościoła, wiedza kiedy jestem na urlopie oraz to co umiem robić a czego nie. „Jestem częścią tego społeczeństwa i po tylu latach pracy jest trochę przykro i trochę wstyd, że angażując tyle swojego czasu nie tylko jako lekarz to szacunek chyba mi się należy.” Zamiast dotrwać do spokojnej starości słyszę „kiedy pani stąd odejdzie” Powiedziała, że nie oczekuje wdzięczności i odejdzie kiedy pan Dyrektor zwolni. Sama odejdę, ale kiedy, to już nie zależy ode mnie?!.

Radny A. Kłubowicz - to widać jest problem marginalny, bo tylko Kłubowicz ma problem. Siedzę niedawno w ośrodku zdrowia i słyszę jak matka z dzieckiem mówi - już miesiąc chodzę i pani Doktor już trzeci antybiotyk wypisuje. I tak po głębokim zastanowieniu można dojść do wniosku że zła diagnoza, a potem dziecko do szpitala.

Radny A. Zabielski - tutaj nikt nikogo nie sądzi. Każdy pacjent ma prawo odejść jeśli chce . W sąsiednich gminach jest lepiej, w Korycinie, w Krypnie 2 lekarzy i pacjent jak nie pójdzie do jednego, to do drugiego- nie wspomnę o Knyszynie, bo tam inaczej, miasto. W Jasionówce nie ma żadnego wyboru. Pani doktor nie odpowiedziała na moje pytanie zasłaniając się Panem Dyrektorem

Dyrektor SP ZOZ J. Pokoleńczuk - obecnie do ośrodka zdrowia zapisanych jest 1921 osób, a w roku ubiegłym było 1945 czyli niewielki spadek.

Radny A. Zabielski - ale w Gminie jest ponad 3 tys. mieszkańców.

Dyrektor SP ZOZ J. Pokoleńczuk powiedział, że zgodnie z normą NFZ na 1 lekarza może przypadać do 2750 pacjentów. Przy tej liczbie pacjentów gdyby było 2 lekarzy to do tego Ośrodka trzeba by było dołożyć ok. 100 tys. zł. rocznie. SP ZOZ-u na to nie stać chyba, że Gmina ma jakieś dodatkowe środki, to chętnie zatrudnię. Co do skargi sprzed 2 lat aby pani doktor nie pełniła funkcji kierownika, to w tej sytuacji pani Doktor w ogóle nie będzie pracowała.

Radny A. Kłubowicz - zapytał o czym Pan Dyrektor mówi? Można być lekarzem i nie być kierownikiem.

Dyrektor SP ZOZ J. Pokoleńczuk stwierdził, że jak na jednego lekarza, przypada odpowiednia ilość pacjentów. Przy takiej ilości pacjentów jak w Jasionówce, jeśli pani Kraszewska nie będzie kierownikiem, to nie będzie pracowała, bo jest 1 etat. Następna sprawa odnośnie leków i odnośnie diagnozy. Powiedział, że byłby bardzo ostrożny z oskarżeniami co do diagnozy jeśli nie jest się lekarzem, bo było powiedziane, że trzy antybiotyki i zła diagnoza

Radny A. Kłubowicz - nie powiedziałem, że była zła diagnoza, tylko ze prawdopodobnie

Przewodniczący obrad zwrócił się do radnego Kłubowicza aby nie zabierał głosu w sprawach technicznych i leczenia.

Dyrektor SP ZOZ J. Pokoleńczuk - co do leków w szpitalu, to lekarz specjalista prowadzący powinien wystawić zaświadczenie na leki refundowane do lekarza rodzinnego.

Radny A. Kłubowicz - czyli tamta lekarka nie miała racji i nie mogę skorzystać ze zniżki na leki, tylko na 100%

Dyrektor SP ZOZ J. Pokoleńczuk- jeśli są jacyś lekarze bezrobotni, to proszę zgłaszać

Radny A. Zabielski - oni tu pracowali, ci młodzi i zdolni.

Dyrektor SP ZOZ J. Pokoleńczuk - były przeniesienia, bo Pani Doktor była na zwolnieniu.

Radny A. Zabielski powiedział, że dużo jest takich przypadków, że pacjent przedstawia kartę chorobową , a leków w ośrodku zdrowia nie otrzymuje.

Dyrektor SP ZOZ - J. Pokoleńczuk stwierdził, że pani Doktor zna doskonale przepisy. Ostatnio na zebraniu zwróciła uwagę, że specjaliści przysyłają do ośrodka zdrowia pacjentów z karteczką na badania laboratoryjne, a to jest zabronione prawem. Zapytał czy pani Doktor odmówiła usługi, świadczenia dla pacjenta?

Radny A. Kłubowicz powiedział, że nie odmówiła, ale sugerowała abym odszedł do innego lekarza

W ośrodku zdrowia jest drogi sprzęt który nie jest używany i „za chwilę będzie już stary”. Pani Doktor mówiła, że dla całego ZOZ-u sprzęt załatwiła.

Dyrektor SP ZOZ J. Pokoleńczuk przedstawił sprzęt diagnostyczny znajdujący się w ośrodku zdrowia używany i nieużywany. Poinformował, że sprzęt jest z Programu i przez 5 lat powinien być w ośrodku. W Jasionówce przyjmował lekarz ginekolog, a w innych gminach nie.

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że Gmina dofinansowywała lekarza ginekologa kwotą 4 tys. zł. Następnie zapytał czy dużo pacjentek korzystało z usług ginekologa i czy jest sens dalszego takiego działania.

Dyrektor SP ZOZ J. Pokoleńczuk poinformował, że nie bardzo to ma sens, bo zbyt mało osób korzystało. To w ogóle było niezasadne, bo państwo płaciliście od pacjenta i jeśli nie było pacjentek, to nie było płacone, a lekarz spędził kilka godzin.

Radny A. Ciołko - w sprawie Ambulatorium w Mońkach. Byłem z chorym dzieckiem przed świętami. Wizyta trwała 2-3 minuty i zalecono leki bez receptowe. Lekarce ważniejsze było, że córka miała tatuaż na ręce niż choroba. Ludzie na poczekalni byli bardzo niezadowoleni, a jakie padały słowa, to tu nie powtórzę.

Dyrektor J. Pokoleńczuk- w naszym ambulatorium przyjmują specjaliści. Trudno w tej chwili oceniać. Na przyszłość postaram się aby takich sytuacji nie było.

Radny A. Zabielski- podobnie było z moją sprawą. Zmarł o 2 w nocy mój ojciec, zadzwoniłem o 3 rano na pogotowie, odmówiono, skierowano do Ambulatorium- tam powiedziano, że lekarz rodzinny, a lekarz rodzinny tak się złożyło, że był na urlopie. Ambulatorium powiedziało, że pracują do godz. 8 i jeszcze pouczyli aby nie krzyczeć do słuchawki, bo rozmowy są nagrywane. Udało się załatwić sprawę w Kalinówce ok. 11.

Dyrektor J. Pokoleńczuk powiedział, że akt zgonu wypisuje lekarz, który ostatnio zajmował się pacjentem w ciągu 6-8 godzin od zgonu

Następnie zwrócił się do Dyrektora ZOZ - czy po Pańskiej wizycie coś się zmieni na lepsze

Dyrektor J. Pokoleńczuk powiedział, że pewnie coś się zmieni. Pani Doktor ma przestrzegać prawa, nadal będzie wypisywała recepty zgodnie z prawem. Jeśli Pan Przewodniczący pyta czy przyślę dodatkowo lekarza, to nie, na dzień dzisiejszy nie, bo nie stać. Zatrudnienie lekarza kosztowałoby kilkanaście tysięcy miesięcznie.

Przewodniczący obrad - to byłby na cały etat

Dyrektor J. Pokoleńczuk potwierdził.

Następnie Pan Dyrektor poprosił aby Pani Doktor mogła już pójść, bo czekają pacjenci i może być więcej skarg, bo w ośrodku jest mnóstwo ludzi.

Przewodniczący obrad jeśli Radni nie maja więcej pytań do pana Dyrektora , to dziękuję za udział w sesji

Radny Rady Powiatu A. Kochański - zwrócił uwagę, że Pan Kłubowicz prosił o pismo.

Przewodniczący obrad A. Zabielski odczytał treść pisma ( ksero pisma w załączeniu)

Radny A. Kłubowicz - zapytał, w którym miejscu Pani Radna znalazła, że chciałem zwolnić lekarza

Kilka głosów jednocześnie.

Radna A. Karpowicz - powiedziała, że nie ocenia Pana Radnego jako człowieka, bo jako człowieka szanuje Pana Radnego jak każdego innego. Powiedziała, że się nie zgadza z pewnymi zachowaniami Pana Radnego i o tym otwarcie mówi.. Stwierdziła, że z jej ust nie padło stwierdzenie, że pan kogoś zwalnia. Co to znaczy, że doszliśmy do konkluzji, ale ja nie dochodziłam do żadnej konkluzji, czy ustaliliśmy na sesji ale ja nic takiego nie przypominam”, albo, że ze względu na wiek, a Pan jaki ma wiek?

Radny A. Zabielski - Panie Kłubowicz, może Radna Karpowicz nie powinna sugerować Pana wiek, bo Pan Kłubowicz nie jest na etacie, został wybrany może ze względu na wiek..

Radna A. Karpowicz powiedziała, że ona jako nauczyciel ma pracować do 67 roku życia

Radny A. Zabielski - Pani mówi, że Pan Kłubowicz mówił - Pan Radny sugerował, a sugerował, to nie znaczy, że tak mówił.

Dyrektor J. Pokoleńczuk - zauważył, że jeśli są jakieś konkretne uwagi, to proszę o konkretne przypadki, bo inaczej nie potrafi się odnaleźć. Jeśli sprawa dotyczy tego czy tego, to na podstawie dokumentacji medycznej dokonuje się analizy.

Radny A. Kłubowicz - czy moje wypowiedzi nie są konkretne, że mam się przenieść, bo nie ma współpracy. To jakie inne konkretne odpowiedzi?

Dyrektor J. Pokoleńczuk - pytałem czy była odmowa wykonania usługi - powiedział Pan, że nie było. Każdy pacjent przecież może zmienić lekarza.

Przewodniczący obrad podziękował za udział i ogłosił 15 min przerwę.

Kierownik GOZ, lekarz E. Kraszewska - chciałabym protokół z dzisiejszego posiedzenia, bo nie ma na bieżąco, nie ma z ostatniego posiedzenia.

Sekretarz Gminy powiedział, że są zamieszczane ale dopiero po przyjęciu.

Ad. 4. Stan dróg powiatowych.

Przewodniczący obrad poprosił o informację na temat przyszłości dróg powiatowych.

Kierownik Powiatowego Zarządu Dróg Powiatowych - J. Filipkowski - poinformował o złym stanie nawierzchni na odcinku Starowola- Koziniec-Słomianka- ale to szybki remont.. Na tej drodze nawierzchnia się rozsypuje. Bruk na odcinku Bobrówka - Kamionka to jest najgorszy bruk na terenie powiatu. Bruku się nie przekłada. Żwirówka Milewskie- Kujbiedy jest również w złym stanie. Droga Górnystok - Czarnystok - Dobrzyniówka ma nawierzchnię brukowo- żwirową i wymaga modernizacji. Również w złym stanie jest droga dojazdowa do Krasnego Małego. Droga Wójtowce - Jasionówka wykazuje również duże oznaki zniszczenia.

Teraz należałoby się zastanowić ci chcielibyśmy zrobić, a co możemy. Jak wiadomo chcemy wiele, ale niewiele możemy bo ograniczają nas finanse. Powiedział, że jest za ratowaniem powierzchni istniejących , bo mniejszymi środkami można je naprawić. Nowe powierzchnie są drogie, są kosztowne. Druga sprawa, to chodniki, obrzeża itp. Należy przyjąć zasadę, ustalić plan czy robić całe drogi, czy odcinki, nowe czy naprawy. Należy wybrać drogi najbardziej potrzebne dla lokalnej społeczności i to trzeba przedyskutować.

Radny A. Zabielski zapytał jaki odcinek drogi realnie można zrobić w tej kadencji?

Wójt Gminy - bez udziału Gminy żadnej drogi Powiat nie zrobi.

Wicestarosta Moniecki - R. Sidorski poinformował, że na początku tej kadencji przyjęto zasadę, że drogowe roboty inwestycyjne nowe jak i modernizacje robione są na podstawie partnerstwa z Gminą na obszarze której znajduje się inwestycja w proporcji 50% na 50% wkładu własnego. Przedstawił jakie inwestycje zostały wykonane w roku ubiegłym ze środków własnych, bez współfinansowania Gminy. To były drobne remonty, małe odcinki ale istotne.

Kierownik J. Filipkowski - była przebudowa w chodnika w Dobrzyniówce i chodnika na ul. Grodzieńskiej oraz nakładki asfaltowej. Powiat poniósł koszt w wysokości 112524 zł, a udział Gminy 12 tysięcy zł. oraz koszt pracy pracowników którzy pomogli przy przekładaniu chodnika na Grodzieńskiej. W 2011 roku remontowany był chodnik na ul. Białostockiej i w Milewskich oraz nakładka asfaltowa na drodze za Jasionóweczką w lesie i przed mostem w Kujbiedach położono nakładkę - udział Gminy 20 tys. zł, udział Powiatu 74 tys. zł

Starostwo Powiatowe aby realizować inwestycje musi zaciągać również kredyty i zobowiązania.

Wicestarosta R. Sidorski - Starostwo ma również wydatki, szkoły, służba zdrowia, 440 km dróg, a samo utrzymanie zimowe dróg powiatowych, to kwoty rzędu setek tysięcy rocznie. Jeśli udałoby się corocznie wykonać 1 odcinek drogi ze środków własnych, to dziś nie byłoby takiej dyskusji, że warunkiem inwestycji jest wkład własny.

Radny A. Kłubowicz - Panie Starosto czy z góry ustala się wielkość kwot przeznaczonych na drogi przyjmując 50% udziału własnego ? Czy jest coś takiego, że Starostwo zakłada, że na tej Gminie tyle wyda, a na innej inaczej, bo ktoś załatwił?

Wicestarosta R. Sidorski - są dwie kwestie- bieżące remonty i inwestycje. Co do inwestycji, to kiedy Gmina zgłasza aneks dofinansowania w 50% wkład własny, to zabieramy się za sprawę i ją realizujemy. Jeśli trzeba robimy podział działek itp. Jeśli chodzi bieżące utrzymanie dróg , to Pan Kierownik odpowiada całkowicie. Pan Kierownik ustala z Wójtami jakie inwestycje, jakie odcinki są w najgorszym stanie, jakie chodniki trzeba przełożyć czy wyremontować itp. Nie ma czegoś takiego, że ilość środków zależne jest „od wychodzenia, że kto wychodzi, ten ma”.

Kierownik J. Filipkowski - po zimie coś będzie widać, ile się wyda ile pozostanie. Szanujemy każda złotówkę, ale są tzw. pozycje stałe w wydatkach: materiał do łatania „dziur „ od kilku lat kupujemy po 150 ton rocznie, bo po każdej zimie trzeba szybko likwidować dziury w nawierzchniach bitumicznych. Przewiduje się, że średnio każda żwirówka równana jest rocznie czterokrotnie. Koszenie poboczy, wycinanie krzaków, koszt paliwa - to też spore wydatki. W Kujbiedach został wymieniony podkład na moście. Ina sprawa, to przyczepy z belami jadą i często kładą znaki drogowe. Mamy ciągnik, kosiarkę, rębak ale do tego potrzebne jest paliwo na które wydaje się ok. 200 tys. rocznie. Jest ponad 40 obiektów mostowych o które należy dbać, tak jak w Kujbiedach kiedy na moście wymieniono podkład.

Wójt Gminy - Pan Starosta powiedział, że rocznie każda Gmina może jakąś inwestycję współfinansować. U nas na początku kadencji ustalono pierwszą drogą jest Górnystok- Czarnystok - Dobrzyniówka, bo tam dwie wsie z brukiem, po którym dużo jeżdżą autobusy szkolne. Następna droga, to Krasne Małe do drogi nr 8, a trzecie Kamionka - Bobrówka i czwarta Jasionóweczka. Ustalono wcześniej, że najpierw Starostwo wykona dokumentację na drogę Górnystok - Czarnystok - Dobrzyniówka. Uważam, że nadal takiej kolejności powinniśmy się trzymać. Powiedział, że tydzień temu w Starostwie było spotkanie z Nadleśniczym i jeszcze mamy w lutym się spotkać aby dowiedzieć się czy istnieje możliwość wspólnego finansowania remontu drogi

z Krasnego Małego do ósemki. Wszyscy biorący udział w spotkaniu, również i Pan Nadleśniczy byli za tym remontem. Jak wszystko pójdzie dobrze, to może być ona wcześniej wykonana niż ta którą zaplanowano jako pierwszą. Koszt kosztorysowy drogi Górnystok - Dobrzyniówka, to jest ponad 3 miliony. Udział Gminy 50%, to 1,5 mln.

Wicestarosta R. Sidorski powiedział, że nie wiadomo czy 50 %, bo Starostwo około 2 m-ce wcześniej zgłaszało do Schetynówki i było dofinansowanie w 30%

Radny A. Kłubowicz ale jeśli Gmina jest biedna to nie ma z czego dołożyć, a jak bogata to dołoży i zrobi.

Wicestarosta R. Sidorski - zebraliśmy się aby taka możliwość wypracować. Powiat nie ma majątku, nie ma podatków i utrzymuje się tylko z subwencji z Ministerstwa. W sąsiednich Jaświłach drogi są lepsze, bo pan Wójt stoi na stanowisku, że droga powiatowa jest drogą wyższego rzędu, bo więcej użytkowana. Wójt powiedział, że drogi gminne będzie robił jak będą zrobione powiatowe.

Kierownik J. Filipkowski - jeśli dziś przeinwestujemy, to na parę lat będzie przerwa. Przedstawił kwoty udziału gminy w ostatnich latach: np. w 2009 - 200 tys. zł., w 2010 r. - 594 tys. zł.

Wicestarosta R. Sidorski - przy budżecie 31 milionów Starostwo ma 8 milionów kredytów. Jesteśmy w podobnej sytuacji dlatego należy traktować się jak partnerzy. Inna jest cena drogi w polu, a inna przez miejscowość, bo chodniki, zatoki przystankowe, barierki itp.

Radna A. Karpowicz - zapytała czy dobrze zrozumiała, że droga z Krasnego małego do „8” może być finansowana z trzech źródeł.

Wójt Gminy - jeśli inwestycja dojdzie do skutku, to finansować może Nadleśnictwo, Starostwo i pewnie Gmina.

Wicestarosta R. Sidorski - nie ma jeszcze deklaracji Nadleśnictwa czy będzie w stanie dofinansować i ile.

Radna A. Karpowicz - wcześniej wymieniane były drogi wymagające napraw i przy drodze do Kozińca padło „ szybki remont”- co to znaczy?

Kierownik J. Filipkowski - dzielimy na dwie kategorie- na utrzymanie bieżące i inwestycje, tz. Gruntowna przebudowa. Droga Słomianka - Koziniec, to odcinek ok 2,5 km o szerokości 4 m. Km to koszt 500 - 700 tys. zł. , ok. 40zł/m2 nawierzchni.

Radny A. Kłubowicz - nakładkę w Krzywej i w Kamionce dołożyła Mleczarnia, czy teraz nie można porozmawiać w tej sprawie.

Wicestarosta R. Sidorski - zmieniły się przepisy i pan Prezes powiedział, że teraz nie mogą finansować nie swoich dróg.

Wójt Gminy - co do nakładek- czyli w każdej Gminie Starostwo robi. Czy możemy liczyć na 500 czy 800m będzie wykonana nakładka w Słomiance w stronę Kozińca?

Wicestarosta R. Sidorski - jeśli zdecydujecie, że to jest najpilniejsze, to Starostwo będzie się przymierzało do realizacji.

Wójt Gminy - chodzi mi czy w ramach tego co robi corocznie Starostwo w każdej gminie możemy liczyć, że Starostwo jakiś odcinek drogi od Słomianki do Kozińca wyremontuje?

Kierownik J. Filipkowski - również zły stan nawierzchni na odcinku od Kamionki do Krzywej może niewielkim kosztem trzeba ratować. Nie wiadomo czy lepiej ratować 1 dłuższy odcinek czy 2 mniejsze? Tam też jest 700 mb bruku od Krzywej i Wójt z Jaświł też by się zgodził na swój odcinek. Może nie uda się w jednym roku, ale planując i robiąc kawałkami z obu stron uda się połączyć gminy. Powiedział, że lepiej zrobić jeden czy dwa dłuższe odcinki niż tzw. łatanki po 50m w wielu miejscach. Tutaj również potrzebne jest przyzwolenie państwa, bo to są koszty.

Wójt Gminy powiedział, że również jest za tym aby zrobić 200 m w jednym odcinku niż kilka króciutkich.

Przewodniczący Rady - zapytał jak wygląda naprawa zniszczonej brukowej nawierzchni?

Kierownik J. Filipkowski - zmiana na nawierzchnię bitumiczną, bo bruku się nie przekłada. Droga musi mieć kształt wypukły i jeśli jej kształt się zmieni, to w stoi woda i się powoli zapada.

Przewodniczący rady - czy Powiat z własnych środków może ten bruk wyżwirować?

Kierownik J. Filipkowski odpowiedział, że te miejsca najbardziej zagrożone można żwirować ale potem trzeba utrzymywać.

Przewodniczący Rady - ale samo żwirowanie chyba się nie zda egzaminu, bo tam nie ma poboczy. Taka żwirówka byłaby podkładem potem pod asfalt. Powiedział, że Wójt Gminy Jaświły jest zaangażowany w tę drogę również.

Kierownik J. Filipkowski - może być na razie żwirówka którą można ściąć, zebrać i sprzętem wyprofilować. Wójt Jaświł jest zainteresowany tą drogą i chciałby aby najpierw bruk został wyasfaltowany.

Wójt Gminy- powiedział, że jest 1500 m bruku po stronie Jasionówki, a po stronie Jaświł trochę mniej i 500 m starego asfaltu w kierunku Kamionki - czyli u nas 1700m

Przewodniczący Rady - droga Górnystok- Dobrzyniówka też trzeba by odcinkami, może najpierw bruk modernizować, bo odcinek żwirówki można równać.

Wójt Gminy wystąpił o ograniczenie tonażu tej drogi, bo po deszczu ciężki sprzęt ją niszczy.

Radny A Zabielski zapytał jaką gotówką dysponuje Starostwo na inwestycje na ten rok?

Kierownik J. Filipkowski - Pan Starosta powiedział, że nie planujemy na zapas, bez deklaracji Gminy.

Radny Powiatowy A. Kochański - co do drogi Górnystok - Dobrzyniówka, to przy wniosku do Schetynówki przewidziane są mostki, chodniki, pobocza. Wniosek można złożyć ale czy przejdzie, to nie wiadomo.

Radny J. Snarski - w poprzedniej kadencji samo Starostwo miało połączyć Mońki z krajową ”8”

Wicestarosta R. Sidorski wyjaśnił, że koncepcja i projekt są ale nie ma środków na tę inwestycję.

Kierownik J. Filipczuk zauważył, że w przypadku realizacji drogi Górnystok- Czarnystok -Dobrzyniówka należy zastanowić się czy stać na całość realizacji czy dzielić na odcinki.

Wicestarosta R. Sidorski - pytanie o środki jest do Skarbnika - czy będą środki na ten cel.

Wójt Gminy powiedział, że dzisiejsze spotkanie głównie dotyka drogi Górnystok - Czarnystok - Dobrzyniówka, bo dowożenie, autobusy, połączenie z drogą Jasionówka - krajowa „8”. Dokumentacja jest bez zbędnych elementów, na podbudowie istniejącej drogi. Istnieje wariant, że Gmina realizuje, a Starostwo jest partnerem gdyż gminne projekty są lepiej dofinansowywane.

Radny A. Ciołko- jaki jest przewidywany koszt tej drogi? Chodzi mi o Czarnystok przez wieś od krzyżówki.

Wójt Gminy wyjaśniając powiedział, że całość to jest prawie 4 km. Istnieje możliwość przejęcia drogi powiatowej, złożenie wniosku do Schetynówki, zawarcie porozumienia ze Starostwem i realizować. Składanie wniosków sierpień - wrzesień. Wójt zauważył, że tutaj też nie ma pewności czy nie zostaną zmienione warunki dofinansowana na mniej korzystne dla gmin.

Kierownik J. Filipkowski poinformował, ze już w momencie składania wniosku należy mieć dokumentację, tj. podział gruntów itp. Jeśli jest taka Państwa decyzja, to musi być pisemna deklaracja itp.

Mieszkanka T. Kiszło - zabierając głos powiedziała, że jest mieszkanką Gminy Jasionówki, ul. Korycińska 41. Chodzi o drogą powiatową do żwirowni. Koszmar trwa już od 2 lat. Czuję się obco na terenie swojej posesji tak jakbym mieszkała w Jasionówce, a byłam w Sokółce. Odczytała list który otrzymała z Kancelarii Adwokackiej w którym Pan J., właściciel żwirowni oczernia „mnie zarzutami”.

Radny A. Ciołko zwracając się do Kierownika J. Filipkowskiego zapytał czy tego kawałeczka drogi nie można było wyasfaltować od razu?

T. Kiszło - to jest w umowie z właścicielem kopalni. Ostatnio dziury były zasypywane mokrym żużlem, teraz roztopy i znowu dziury.

Kierownik J. Filipkowski powiedział, że Pan J. Ma wykonywać bieżący remont drogi. Część tego odcinka jest zjazdem z drogi wojewódzkiej, a umowa z Panem J. mówi o remoncie drogi powiatowej.

Wójt Gminy - odcinek drogi o którym mowa ma 21m.

Wicestarosta R. Sidorski powiedział, że to jest skrzyżowanie, a za skrzyżowanie odpowiada właściciel drogi wyższego rzędu. Tutaj jest taka sprawa, że ten 21 m pas drogi należy do drogi wojewódzkiej. Tę naprawę powinno zrobić Województwo.

Przewodniczący Rady powiedział, że jeśli Powiat przyjął bez zarzutu remont tej drogi , to może Starostwo wystąpi do Województwa o remont tego odcinka.

Radny A. Ciołko zwrócił się do Wójta aby wyznaczył pracownika który zmierzy, porówna z mapami itp.

Radny A. Kłubowicz - drogę wojewódzką od wiosny mają robić dalej i jeśli dowiedzą się, że jest to własność województwa, to może razem i ten kawałek zrobią.

Radny A. Zabielski - tą sprawą powinni wspólnie się zająć i ją wyjaśnić Pan Wójt z Panem ze Starostwa

Wicestarosta R. Sidorski zaproponował Wójtowi Gminy aby 22 stycznia we wtorek w terenie zobaczyć na czy polega problem.

Wójt Gminy zgodził się na propozycję pana Starosty. Następnie zapytał co Starostwo oczekuje od Gminy w sprawie drogi Górnystok - Czarnystok - Dobrzyniówka?

Wicestarosta R. Sidorski - aby Starostwo mogło działać oczekujemy od Rady Gminy uchwały intencyjnej, że Gmina chce przystąpić do współfinansowania w budowie drogi powiatowej na docinku Górnystok- Dobrzyniówka.

Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie najpierw Komisji ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego, a następnie Komisji ds. Kultury, Oświaty, Zdrowia i Sportu zapytanie: Kto jest za poparciem działań Wójta Gminy zmierzających do wspólnej z powiatem modernizacji w 2014 roku drogi Górnystok- Czarnystok - Dobrzyniówka.

Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego większością głosów ( 4 - za, 1 - przeciw, 1 -wstrzymujący się) pozytywnie opiniuje działania Wójta - opinia Nr 111/13 w załączeniu.

Komisja ds. Kultury, Oświaty, Zdrowia i Sportu większością głosów ( za - 4, przeciw - 0, wstrzymujących się - 1) pozytywnie opiniuje działania Wójta - opinia nr 61/13 w załączeniu.

Wicestarosta Moniecki i Kierownik Zarządu Dróg Powiatowych w Mońkach podziękowali za udział w posiedzeniu i opuścili salę obrad.

Ad 5. Przygotowanie sprawozdania z działalności Komisji w roku 2012 (komisje pracowały oddzielnie)

Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie treść sprawozdań poszczególnych Komisji, które zostaną przedstawione Radzie Gminy na najbliższej sesji.

Komisja Rewizyjna jednogłośnie zaakceptowała treść sprawozdania - Sprawozdanie z działalności Komisji za rok 2012 w załączeniu.

Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego jednogłośnie zaakceptowała treść sprawozdania - Sprawozdanie z działalności Komisji za rok 2012 w załączeniu.

Komisja ds. Kultury, Oświaty, Zdrowia i Sportu jednogłośnie zaakceptowała treść sprawozdania- Sprawozdanie z działalności Komisji za rok 2012 w załączeniu.

Ad. 6. Opracowanie planu pracy komisji na rok 2013.( komisje pracowały oddzielnie)

Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie projekty planów pracy poszczególnych Komisji które zostaną przedstawione Radzie Gminy do zatwierdzenia.

Komisja Rewizyjna jednogłośnie zaakceptowała projekt planu pracy na 2013 r. - w załączeniu

Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego jednogłośnie zaakceptowała projekt planu pracy na 2013 r.- w załączeniu.

Komisja ds. Kultury, Oświaty, Zdrowia i Sportu jednogłośnie zaakceptowała projekt planu pracy na 2013 r. - w załączeniu.

Ad. 7. Zaopiniowanie projektu budżetu Gminy Jasionówka na 2013 rok - projekt budżetu w załączeniu.

Skarbnik Gminy omówiła zmiany w projekcie budżetu gminy na rok 2013. Pierwsza, to Urząd Marszałkowski przysłał nowy harmonogram na realizację projektu, a druga to zmiana załącznika inwestycyjnego w związku z nieotrzymaną dotacją z Funduszu Ochrony Środowiska. Wynik budżetu nie jest zmieniony i kwota nadwyżki pozostaje bez zmian.

Następnie przedstawiła pozytywną Opinię Nr II/00310-74/12 Składu Orzekającego RIO w Białymstoku z dnia 12 grudnia 2012 r. w sprawie wyrażenia opinii o projekcie budżetu Gminy Jasionówka na rok 2013.

Przewodniczący Rady zapytał czy zmniejszenie wydatków w każdym dziale, ograniczenie kosztów i wydatków było konieczne aby skonstruować budżet.

Skarbnik Gminy - można zaciągnąć kredyt tylko na przejściowy deficyt. Z naszego własnego budżetu musimy pokryć odsetki i raty kredytów zaciągniętych wcześniej. W wyniku cięć powstała nadwyżka w wysokości ponad 500 tys. zł na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów.

Przewodniczący Rady - czy kierownicy jednostek są świadomi ograniczeń ?

Skarbnik Gminy odpowiedziała, ze projekt budżetu został kierownikom przekazany. Każda jednostka organizacyjna będzie działała w obrębie swego planu finansowego.

Radny J. Snarski - w załączniku inwestycyjnym zapisano, że przeznacza się 12 tys. zł. na kominek grillowy.

Skarbnik Gminy - to jest na wniosek wsi Słomianka ze środków Funduszu Sołeckiego- altana z kominkiem grillowym.

Radny A. Zabielski zapytał na jakiej podstawie obliczono dochody i wydatki z ustawy śmieciowej?

Skarbnik Gminy wyjaśniła, że to nie są dokładne dane, ale po różnych uzgodnieniach myślimy, że te kwoty są do osiągnięcia. W razie potrzeby będą zmieniane gdyż po stronie Gminy nie można wykazać nawet złotówki dochodu.

Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie pozytywną opinię projektu budżetu na rok 2013 oddzielnie dla Komisji.

Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego większością głosów ( za - 5, przeciw - 0, 1 wstrzymujący się) pozytywnie opiniuje projekt budżetu na 2013 rok- opinia nr 112/13 w załączeniu

Komisja ds. Kultury, Oświaty, Zdrowia i Sportu jednogłośnie ( za - 5 głosów, przeciw i wstrzymujących się -0) pozytywnie opiniuje projekt budżetu gminy na rok 2013 - opinia Nr 62/13 w załączeniu.

Komisja Rewizyjna zapoznała się z projektem budżetu gminy na rok 2013.

Ad 8. Zaopiniowanie projektu Wieloletniej prognozy Finansowej Gminy Jasionówka na lata 2013 - 2023 - projekt uchwały w załączeniu.

Skarbnik Gminy przedstawiła Opinię Nr II/00311-74/12 Składu Orzekającego RIO w Białymstoku z dnia 12 grudnia 2012 r. w sprawie wyrażenia opinii o projekcie uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Jasionówka na lata 2013 - 2023 która opiniuje negatywnie projekt uchwały, ze względu na naruszenie art. 243 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych w roku 2014.

Wyjaśniła, że taka opinia mówi, że nie możemy więcej zaciągać kredytów i zobowiązań.

Przewodniczący Rady - na rok 2013 zaplanowany jest dochód w wys. 8 107 831 zł, a na 2014 r.

9 216 000 zł.

Skarbnik Gminy wyjaśniając przyczyny takiego zapisu powiedziała, że można założyć optymistyczny wariant, który może być spełniony, ale w tej chwili nie wiemy jakie będą podatki, jakie wydatki, jakie dochody czy subwencje.

Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie Komisji ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego pozytywna opinię projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Jasionówka na lata 2013 - 2023.

Komisja większością głosów ( za - 3, przeciw - 1, wstrzymujący się - 1) pozytywnie opiniuje projekt WPF Gminy Jasionówka na lata 2013-2023 - opinia Nr 113/13 w załączeniu.

Komisja Rewizyjna i Komisja ds. Kultury, Oświaty, Zdrowia i Sportu zapoznała się z projektem Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Jasionówka na lata 2012-2023.

Ad. 9. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zgłoszenia kandydata do Powiatowej Rady Zatrudnienia - projekt uchwały w załączeniu.

Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie Komisji ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego, a następnie Komisji ds. Kultury, Oświaty, Zdrowia i Sportu pozytywna opinię projektu uchwały w sprawie zgłoszenia kandydata do Powiatowej Rady Zatrudnienia.

Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego jednogłośnie (za - 6 głosów, przeciwnych i wstrzymujących się -0) pozytywnie opiniuje projekt uchwały - opinia Nr 114/13 w załączeniu

Komisja ds. Kultury, Oświaty, Zdrowia i Sportu jednogłośnie (za - 5 głosów, przeciwnych i wstrzymujących się -0) pozytywnie opiniuje projekt uchwały - opinia Nr 63/13 w załączeniu

Komisja Rewizyjna zapoznała się z projektem uchwały w sprawie zgłoszenia kandydata do Powiatowej Rady Zatrudnienia.

Ad. 10. Zaopiniowanie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytów - projekt uchwały w załączeniu.

Skarbnik Gminy wyjaśniła, że w tym projekcie uchwały chodzi o Bank Ochrony Środowiska w którym wcześniej kredyty były zaciągane uchwałą. Obecnie konieczne jest przedłużenie spłaty kredytu zaciągniętego uchwałą dlatego zmiana terminu spłaty kredytu musi być uchwałą. Prawnik Banku stwierdził, że bez uchwały Rady Gminy nie będą wniosku rozpatrywać. Nie ma również pewności czy Bank przychyli się do wniosku.

Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie Komisji ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego pozytywna opinię projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytów.

Komisja ds. Budżetu i Rozwoju Gospodarczego większością głosów (za - 5 głosów, przeciwnych - 0, wstrzymujących się -5) pozytywnie opiniuje projekt uchwały - opinia Nr 114/13 w załączeniu

Komisja ds. Kultury, Oświaty, Zdrowia i Sportu oraz Komisja Rewizyjna zapoznały się z projektem uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zaciągnięcia kredytów.

Ad .11. Wolne wnioski, informacje.

Sekretarz Gminy poinformował, że przed niedzielą otrzymał telefon od prawników wojewody, że jeśli Rada sama usunie błędy i usterki na najbliższej sesji w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Jasionówka, to Wojewoda nie będzie wszczynał postępowania. Następnie wyjaśnił na czym będą polegały zmiany Regulaminu.

Komisje zapoznały się z propozycją zmian uchwały w sprawie Regulaminu utrzymania czystości

i porządku na terenie Gminy Jasionówka

Radny A. Kłubowicz - zabrał głos w imieniu strażaków. Wójt na sesji obiecał, że wypłaci za udział w pożarach i akcjach ratowniczych - czy będą pieniądze?

Skarbnik Gminy - powiedziała, że w pierwszej kolejności będą spłacane zobowiązania wobec banków. W styczniu powinny być pieniądze, to pewnie nie będzie przeciwwskazań.

Radny J. Rzepecki zapytał czy już coś wiadomo o projekcie na solary?

Sekretarz Gminy poinformował, że jest już po ocenie formalnej ale jeszcze czekamy na merytoryczną.

Radny A. Ciołko powiedział, że obywatel słyszał w radio, że jeśli ktoś dokarmia psy i koty, to Gmina powinna zapłacić za karmę.

Przewodniczący obrad powiedział, że w dniu dzisiejszym widział kilka bezpańskich psów.

Radny A. Ciołko poinformował, że na zakręcie kolo szkoły pies straszy przechodniów i dzieci szkolne. Następnie zapytał czy Wójt Gminy ma telefon służbowy. Jeśli tak, to poprosił o podanie jego numeru aby radni i mieszkańcy mieli lepszy dostęp. Np. w sobotę nie były odśnieżane chodniki w Jasionówce. Mając nr telefonu Wójta radny będzie mógł zadzwonić chociażby
w sprawie odśnieżania czy innej ważnej sprawie.

Sekretarz Gminy udostępnił służbowy Nr telefonu komórkowego Wójta - 668001333.

Ad. 12 Wobec wyczerpania porządku obrad o godz. 13 40 Przewodniczący obrad zakończył wspólne posiedzenie trzech komisji Rady Gminy dziękując wszystkim za udział.

Na tym protokół zakończono.

Protokołowała:

Ewa Polak

Przewodniczący Obrad

/-/ Andrzej Zabielski

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej

/-/ Eugeniusz Skobodziński

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy w Jasionówce

Wytwarzający/odpowiadający: Andrzej Kloza

Wprowadzający: Andrzej Kloza

Data modyfikacji: 2013-07-02

Opublikował: Andrzej Kloza

Data publikacji: 2013-07-02