Protokół Nr 11/14
Protokół Nr 11/14
z posiedzenia Komisji Rewizyjnej
przy Radzie Gminy Jasionówka
z dnia 21. marca 2014r.
Miejsce obrad: Sala Ślubów Urzędu Gminy Jasionówka
Obrady rozpoczęto o godzinie 900, zakończono o godzinie 1015
Przewodniczył Eugeniusz Skobodziński - Przewodniczący Komisji.
W obradach uczestniczyli wszyscy członkowie Komisji , co stanowi kworum i osoby zaproszone - zgodnie z załączoną listą obecności.
Ad. 1. Przewodniczący E. Skobodziński powitał zebranych i zaproponował następujący porządek obrad:
Otwarcie posiedzenia i przyjęcie porządku obrad.
Przyjecie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
Ustosunkowanie się do skargi Pani Zofii Ruksza- Abramowicz na działalność Wójta Gminy Jasionówka.
Wolne wnioski, informacje.
Zakończenie posiedzenia.
Komisja jednogłośnie: za - 5, przeciw- 0, wstrzymujących się - 0 przyjęła zaproponowany porządek obrad.
Ad. 2. Komisja jednogłośnie: za- 5, przeciw- 0, wstrzymujących się - 0 przyjęła protokół
z poprzedniego posiedzenia.
Ad. 3. Pan Przewodniczący poinformował, że wszyscy radni otrzymali ksero skargi złożonej do Rady Gminy w dniu 23. stycznia 2014r., a następnie poprosił o zabieranie głosu w sprawie.
Jako pierwszy zabrał głos Wójt Gminy wyjaśniając, że 27 grudnia 2013r. zakończyła się kadencja pełnienia funkcji sołtysa w sołectwie Kąty. Zgodnie ze statutem w ciągu 6 miesięcy Wójt Gminy zarządza wybory. Pani Ewa telefonicznie uzgodniła z sołtysem wsi Kąty termin i miejsce zebrania, a dokładnie, to bezpośrednio rozmawiała z jego żoną i ustalono termin 28 stycznia 2014r. godzina 10,00 w Świetlicy Wiejskiej w Milewskich. Pan sołtys w tym czasie był nieopodal na ciągniku i nie wyraził sprzeciwi i nie przedstawił innej propozycji. Dnia 20 stycznia zostało wydane Zarządzenie Nr 212/14 w sprawie wyboru sołtysów oraz członków rad sołeckich i sporządzono ogłoszenie o terminie i miejscu zebrania wyborczego które dostarczono panu Sołtysowi.
W przeszłości były już organizowane zebrania w Milewskich dla sołectwa Katy. Przecież nie każda wieś ma Świetlicę, dlatego wydawało się, że jest to dobre neutralne miejsce i nikomu nie będzie się w mieszkaniu obijało progów.
Dnia 23 stycznia około godziny 10 przyszedł do Urzędu Gminy pan Sołtys z prośbą aby zmienić miejsce i termin zebrania wyborczego, bo nie wszystkim odpowiada. Uzgodniliśmy, że pan Sołtys propozycję dogodnego terminu i miejsca nowego zebrania wyborczego przekaże do Urzędu Gminy. W tym samym dniu w godzinach popołudniowych wpłynęła skarga która dziś zajmuje się Komisja. Następnie wydałem Zarządzenie Nr 213/14 zmieniające zarządzenie w sprawie wyborów sołtysów oraz członków rad sołeckich. Po kilku dniach pan sołtys przedstawił propozycję aby zebranie odbyło się 13 lutego o godzinie 18,00 w domu sołtysa.. Zostało wydane w tej sprawie zarządzenie i wywieszono ogłoszenie. Zebranie się odbyło, pan Sołtys nie kandydował, a nowym sołtysem sołectwa Kąty została wybrana pani Krystyna Dzienis.
Przewodniczący Komisji powiedział, że rozmawiał telefonicznie z byłym Sołtysem panem Kakareko i z obecnym panią Dzienis.
Były Sołtys powiedział, że był telefon z Gminy, żona odebrała, bo on był w ciągniku ale wyraził zgodę. Wyraził zgodę, bo były już zebrania w Milewskich ale po konsultacji z mieszkańcami którzy powiedzieli, że oczekują, że zebranie odbędzie się we wsi Kąty. Zgodził się aby zebranie odbyło się w mieszkaniu Sołtysa. Ogłoszono tam nowe miejsce zebrania wyborczego. Sołtys się zgodził na zebranie wyborcze ale zrezygnował z kandydowania. Taka jest opinia Sołtysa byłego i obecnej pani Sołtys.
Radny A. Kłubowicz - myślałem, że wybory odbyły się w świetlicy w Milewskich, ale jeśli w Kątach, bo tak zostało uzgodnione, to nie widzę tu problemu.
Pani Z. Ruksza -Abramowicz - nie czytacie ze zrozumieniem, nie rozumiecie co czytacie. Proszę dyskutować rzeczowo, a nie od rzeczy, bo ja nie złożyłam skargi na wybory sołtysa, ja złożyłam skargę na nieustalenie miejsca zebrania. Złożyłam skargę na Zarządzenie Nr 212/14 Wójta Gminy Jasionówka w którym nie wskazano dokładnie miejsca zebrania.
Przewodniczący Komisji powiedział, że zostało wydane drugie zarządzenie i na jego podstawie
13 lutego odbyły się wybory sołtysa.
Radny A. Kłubowicz- jeśli wybory odbywałyby się w Milewskich, to zastanawiałem się czy nie trzeba byłoby zapewnić środka transportu mieszkańcom.
Wójt Gminy - Statut nie mówi, że wybory muszą być na terenie danej wsi, nie zabrania aby odbyły się w każdym miejscu. „§23.1. Zebranie wiejskie, które ma dokonać wyboru sołtysa i rady sołeckiej zwołuje Wójt Gminy ustalając miejsce, dzień i godzinę zebrania .” Nie widzę tu żadnego problemu.
Radny A. Kłubowicz - też nie widzę żadnego problemu, dlatego skarga jest bezprzedmiotowa.
Pani Z. Ruksza -Abramowicz - zawiadomienie o zebraniu nie spełnia wymogów
Sekretarz Gminy - w § 22 statutu jest mowa, że „wybory sołtysa i rady sołeckiej zarządza Wójt Gminy...” i pan Wójt wydał takie zarządzenie. Zarządzenie było takie jak państwo macie w materiałach, zgodne z prawem i w rubryce Uwagi zostało podane miejsce zebrania. W dalszej kolejności zostało sołtysowi przekazane ogłoszenie w którym szczegółowo określono: temat zebrania, dzień, godzinę i miejsce. Gdyby intencją rady Gminy przy uchwalaniu Statutu było, że wszystko powinno być zawarte w zarządzeniu, to Statut miałby inną formę.
Pani Z. Ruksza -Abramowicz - cieszę się gdyż w drugim zarządzeniu zostało określone miejsce zebrania wyborczego. Dziękuję za załatwienie sprawy, tak jak powinno być, tj. dokonanie zmiany zarządzenia i wyraźne określenie miejsca zebrania. Dziękuję panu Wójtowi, jestem usatysfakcjonowana. Kąty wybrały nowego, najlepszego sołtysa, bo pan Karateko zrezygnował z kandydowania. Wycofuję skargę. Jestem zadowolona z dalszego przebiegu sprawy. Dziękuję Państwu.
Ad. 4. Wolne wnioski, informacje.
Wójt Gminy pokrótce omówił projekty uchwał:
- w sprawie przyjęcia programu postępowania naprawczego Gminy Jasionówka na lata 2014-2015
- w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy na rok 2015 środków
stanowiących fundusz sołecki.
Przewodniczący Rady - czy możliwe jest aby wsie solidarnie, wspólnie przeznaczyły FS na spłatę kredytu
Sekretarz Gminy - nie jest to możliwe, bo to nie jest zadanie własne Gminy. Możliwe jest aby przeznaczyły na 1 wspólną inwestycję.
Wójt Gminy - od 2016 r. może już być uchwalony FS, a uchwałę można podjąć już w 2015r.
Przewodniczący Rady - pani Zosia zwróciła uwagę, że nie widzimy problemów ludzi, a tyle środków wydaje się na schronisko dla zwierząt.
Wójt Gminy - tylko Krzeczkowo się zgłosiło.
Przewodniczący Komisji - planowana jest sprzedaż szkoły w Krasnem Folw. , a tam przecież jest hydrofornia.
Wójt Gminy - takie są plany i Stowarzyszenie nie przedłużyło umowy najmu. Z wodociągiem jest tak, ze jeśli uda się częściowo wymienić rury azbestowe, to wystarczyłaby 1 hydrofornia w Słomiance. Mniejsza obsługa, taniej doinstalować zbiornik wyrównawczy i przebudować wodociąg w Jasionówce.
Radny J. Rzepecki - w planie naprawczym planuje się zakup środka transportu, to może FS przeznaczyć na to.
Sekretarz Gminy - teraz nie można, ale wczoraj weszła w życie ustawa , że można , a na 2016r. Nie ma planów. Gdyby cały FS przeznaczyć, to z dopłata z PROW można zrobić 2 duże drogi lub 1 duża i kilka mniejszych odcinków. FS można np. przeznaczyć na zakup doposażenia szkoły, remont kotłowni szkoły i wiele innych.
Wójt Gminy - Komisja sugerowała aby wybrać 1 organizacje pożytku publicznego. Co do programu naprawczego, to tak naprawdę już od 2 lat oszczędzamy na oświetleniu ulicznym i na oleju, bo jest grupa przetargowa. Zatrudniamy pracowników w ramach robót publicznych i nie są to duże koszty, bo za wynagrodzenie zwraca UP , a my tylko ZUS i po 6 miesiącach nie musimy zatrudniać. Planowane są solary, zakup ciągnika, wodociąg w Jasionówce - liczymy na pomoc pomostowa z NFOŚ. Na solary ma być przetarg w maju, a zakończenie planowane jest do czerwca 2015r. U nas jest 66 chętnych gospodarstw.
Przewodniczący Komisji - czy w tej szkole nie można zmienić planów, bo budynek jest podzielony aby budynek był cały i garaż przyłączyć do szkoły.
Sekretarz Gminy - scalić w 1 dużą działkę, ale boiska się nie sprzeda.
Wójt Gminy - granica idzie po ścianie przed budynkiem, działka jest wydzielona. Oddzielić boisko dla wsi, a pozostałe grunty pod szkołą jako 1 działka.
Chodzą słuchy, że rolnicy i Gminy mogą na potrzeby własne stawiać wiatraki.
Radny J. Rzepecki - w Polsce są 42 biogazownie, a ma być 2,5 tys. To są założenia unijne, bo jeśli będzie za mało, to będą kary.
Ad. 5. Wobec wyczerpania porządku obrad o godz. 1015 Przewodniczący zakończył posiedzenie dziękując wszystkim za udział.
Na tym protokół zakończono.
Protokołowała:
E. Polak
Przewodniczący Komisji
Eugeniusz Skobodziński
Metryka strony