Uchwała Nr IV/25/03
UCHWAŁA NR IV/25/03
RADY GMINY JASIONÓWKA
z dnia 22 kwietnia 2003r.
w sprawie przyjęcia gminnego programu profilaktyki i
rozwiązywania problemów alkoholowych.
Na podstawie art. 41 ust. 2 i 5 ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002r. Nr 147, poz. 1231 , Nr. 167, poz. 1372 ) uchwala się , co następuje:
§ 1. Uchwala się „ Gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych na rok 2003 „ stanowiący załącznik do uchwały.
§ 2 . Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Jasionówka.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Załącznik do uchwały Nr IV/25/03
Rady Gminy Jasionówka
z dnia 22 kwietnia 2003r.
Gminny Program
Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
w Gminie Jasionówka
w roku 2003
Diagnoza sytuacji
Gmina Jasionówka położona jest w środkowej części województwa podlaskiego, graniczy z gminami: Jaświły, Korycin, Knyszyn i Czarna Białostocka.
Głównym źródłem dochodów mieszkańców Gminy jest działalność rolnicza. Na obszarze 9673 ha działalność prowadzi 750 gospodarstw rolnych. W Gminie Jasionówka mieszka 3400 osób w 18 sołectwach. Sytuacja ekonomiczna, materialno - bytowa mieszkańców gminy ulega pogorszeniu. W niektórych rodzinach schematy zachowań przenoszone są na młodsze pokolenia. Brak dostatecznej wiedzy na temat łatwości uzależnienia od alkoholu, powszechna dostępność do alkoholu wysoko i niskoprocentowego, w tym do alkoholu pochodzącego z nielegalnych źródeł, niedostateczny nadzór służb porządkowych nad nielegalnym handlem alkoholem ma bezpośredni wpływ na wzrost spożycia alkoholu, uzależnienia, patologie w rodzinach, straty moralne i materialne osób i rodzin dotkniętych problemem alkoholowym.
Na podstawie przeprowadzonego sondażu ustalono, że przybliżona ilość osób uzależnionych od alkoholu z terenu całej gminy Jasionówka wynosi około 10%. Osoby „ współuzależnione” tj. związane z alkoholikami ( rodzice, żony oraz dzieci) stanowią około 15% mieszkańców gminy.
Celem programu jest ograniczanie rozmiarów szkód związanych z alkoholem na poziomie lokalnym. Realizacja programu dokonywać się będzie poprzez stosowanie odpowiedniej profilaktyki I, II i III stopnia oraz zapobieganie powstawaniu nowych problemów związanych z alkoholem. Tu szczegółowo działania dotyczyć będą zdiagnozowania i minimalizacji szkód występujących u osób pijących oraz u członków rodzin alkoholowych, szczególnie u dzieci i młodzieży. Szczególna uwaga zostanie również zwrócona na problemy związane z naruszaniem prawa i porządku publicznego przez osoby nietrzeźwe oraz na przestępstwa związane z handlem napojami alkoholowymi.
Działania zmierzające do ograniczania dostępności alkoholu na terenie gminy.
Szczegółowe warunki w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu, zasad usytuowania miejsc oraz warunków sprzedaży tych napojów określa uchwała Nr XXI/147/02 Rady Gminy Jasionówka z dnia 14 marca 2002r. Przed wydaniem zezwolenia Wójt Gminy przeprowadzi bezpośrednią rozmowę z osobą ubiegającą się o to zezwolenie. Wnioski o wydanie zezwolenia na obrót artykułami alkoholowymi muszą mieć formę pisemną i spełniać wszystkie wymogi określone w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Kontroli przestrzegania przez sprzedawców warunków udzielonych im zezwoleń dokonują Wójt Gminy i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, przy czym wskazanym jest , by czynność ową realizowały zespoły składające się z osób reprezentujących te podmioty. Z kontroli sporządza się protokół podpisany przez jej członków i przechowywany przez Komisję.
Organy policji winne zwrócić większą uwagę na nielegalny handel alkoholem , zwłaszcza przez obywateli z innych państw.
SPOSOBY OSIĄGANIA ZAMIERZONEGO CELU PROGRAMU:
1. Zakup i dystrybucja materiałów informacyjno"edukacyjnych (np. : broszury, ulotki, kasety video) na wyposażenie punktu konsultacyjnego oraz instytucji i organizacji współpracujących z punktem np. : GOPS-u, Szkół, Parafii, Ośrodka Zdrowia i Policji.
2. Adaptacja pomieszczenia przeznaczonego na gminny punkt konsultacyjny oraz wyposażenie tegoż pomieszczenia w niezbędne umeblowanie, sprzęt audio"video.
3. Finansowanie niezbędnych szkoleń dla członków Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
4. Zatrudnienie na kilka godzin w miesiącu w roli konsultanta w punkcie terapeutycznym specjalisty w zakresie terapii uzależnień.
5. Dofinansowanie szkoleń i kursów specjalistycznych, zwiększających kompetencje w zakresie pomagania ofiarom przemocy domowej członkom gminnej Komisji a także pracownikom instytucji mających kontakt z ofiarami i sprawcami przemocy domowej tj. pracownikom GOPS-u, służby zdrowia i nauczycieli.
6. Organizowanie narad, konferencji poświęconych problemom alkoholowym i przemocy w rodzinie
7. Organizowanie festynów rodzinnych na świeżym powietrzu z konkursami o tematyce antyalkoholowe
8. Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej dla dzieci i młodzieży poprzez:
Organizowanie i finansowanie szkolnych programów profilaktycznych,
dofinansowywanie obozów terapeutycznych, imprez masowych oraz zajęć pozalekcyjnych z zakresu profilaktyki,
przeprowadzanie w szkołach konkursów o tematyce antyalkoholowej ,
przeprowadzenie cyklu warsztatów, prelekcji, pogadanek i treningów dla dzieci i rodziców oraz szkoleń dla nauczycieli,
kontynuacja działań w ramach akcji „Chrońmy Młodzież”, której celem jest przestrzeganie zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim,
zakup niezbędnych materiałów potrzebnych do prawidłowej pracy świetlicy środowiskowej, mieszczącej się w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Monte Cassino w Jasionówce,
organizowanie i dofinansowywanie wyjazdów dzieci i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym w ramach integracji dzieci z rodzin z problemem alkoholowym oraz dzieci nie zagrożonych patologią.
9. Kierowanie do sądu wniosków o wydanie postanowienia o obowiązku leczenia
10. Ścisła współpraca z miejscowym posterunkiem policji
Źródła finansowania gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych:
środki pochodzące z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych
środki z budżetu gminy przeznaczone na realizację zadań własnych, wynikających z Ustawy o wychowaniu w trzeźwości
pieniądze uzyskane od instytucji i sponsorów.
ZASADY WYNAGRADZANIA CZŁONKÓW GMINNEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH.
Członkom Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za udział w posiedzeniach Komisji przysługuje wynagrodzenie . Wynagrodzenie przysługuje , jeżeli za czas pracy w komisji nie otrzymali wynagrodzenia z macierzystego zakładu pracy.
Wysokość wynagrodzenia wynosi 10% najniższego wynagrodzenia miesięcznego ustalonego przez Ministra Pracy i Spraw Społecznych.
Metryka strony