UCHWAŁA Nr VII/25/07

UCHWAŁA Nr VII/25/07 RADY GMINY JASIONÓWKA z dnia 26 czerwca 2007 r. w sprawie przyjęcia Strategii rozwoju sportu w Gminie Jasionówka na lata 2007-2013
Untitled

UCHWAŁA Nr VII/25/07

RADY GMINY JASIONÓWKA

z dnia 26 czerwca 2007 r.

w sprawie przyjęcia Strategii rozwoju sportu w Gminie Jasionówka na lata 2007-2013

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 10 i art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z 2002 r. Nr 23 poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806, z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr 116, poz. 1203, z 2005 r. Nr 172, poz. 1441, Nr 175, poz. 1457, z 2006 r. Nr 17, poz. 128, Nr 181, poz. 1337, z 2007 r. Nr 48, poz. 327) oraz art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. z 2001 r. Nr 81, poz. 889, Nr 102, poz. 1115, z 2002 r. Nr 4, poz. 31, Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676, Nr 93, poz. 820, Nr 130, poz. 1112, Nr 207, poz. 1752, z 2003 r. Nr 203, poz. 1966, z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 173, poz. 1808, z 2005 r. Nr 85, poz. 726, Nr 155, poz. 1298, z 2006 r. Nr 208, poz. 1531, z 2007 r. Nr 34, poz. 206) uchwala się, co następuje:

§ 1

Przyjmuje się „Strategię rozwoju sportu w Gminie Jasionówka na lata 2007-2013” w brzmieniu stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2

Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodnicząca Rady Gminy

Jadwiga Fronckiel

Załącznik do Uchwały Nr VII/25/07

RADY GMINY JASIONÓWKA

z dnia 26 czerwca 2007 r.

STRATEGIA ROZWOJU SPORTU
W GMINIE JASIONÓWKA
NA LATA 2007-2013

I. Geneza powstania „Strategii Rozwoju Sportu w Gminie Jasionówka”

Sport jest esencją życia. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że podczas całego życia uczymy się, rozwijamy, zdobywamy doświadczenie, rywalizujemy z kimś, cieszymy się z sukcesów, to w gruncie rzeczy cały sport również można do tego sprowadzić. Sport jest namiastką rywalizacji w życiu, jest jej przeniesieniem na bardziej szlachetny obszar. Stanowi z całą pewnością środek do dojrzewania i rozwijania się.”

Robert Korzeniowski

Sport stał się jedną z najpopularniejszych form ludzkiej aktywności, odgrywa ważną rolę zarówno z ekonomicznego, jak i społecznego punktu widzenia. Przyczynia się do społecznej asymilacji i integracji, pobudza wymianę kulturową.

Jest jedną z istotnych wartości wpływających na rozwój człowieka, jego kondycję i jakość życia. Wpojony za młodu, powinien stać się elementem ogólnej kultury ludzkiej - uświadomionej w procesie edukacji i wychowania do życia we wspólnocie i społeczeństwie. Sportowa aktywność dziecka w wieku szkolnym sprzyja prawidłowemu rozwojowi biologicznemu, a systematyczny trening kształtuje psychofizyczny model młodego człowieka - siłę woli, ambicję, odporność i rzetelność. Wychowanie fizyczne - poziom jego realizacji - wpływa na późniejszą aktywność fizyczną społeczeństwa w aspekcie ilościowym i jakościowym. Sport pomaga w zapobieganiu patologiom społecznym, zwłaszcza wśród młodego pokolenia i stanowi antidotum na plagę narkomanii czy alkoholizmu. Można go uprawiać w różnym wieku i w różnych formach odpowiadającym potrzebom jednostki, jej zainteresowaniom i możliwościom.

Opracowując „Strategię Rozwoju Sportu w Gminie Jasionówka ” analizie poddano następujące dokumenty:

1. „Strategię Rozwoju Sportu w Polsce do roku 2015 ” opracowaną przez Ministerstwo Sportu,

2. „Program Rozwoju Kultury Fizycznej i Sportu Województwa Podlaskiego do roku 2010” opracowany przez Sejmik Województwa Podlaskiego,

3. „Plan Rozwoju Lokalnego dla Powiatu Monieckiego” opracowany przez Radę Powiatu Monieckiego na lata 2004-2006 oraz kolejny okres programowania na lata 2007-2013

Dokonano analizy aktualnego stanu sportu i tendencji w jego rozwoju, w Polsce, województwie podlaskim, w naszym powiecie i Gminie. Biorąc pod uwagę wartości społeczne, biologiczne i ekonomiczne sportu, w projekcie podjęto próbę sformułowania celów w ramach strategii rozwoju sportu, na realizację których należałoby skierować siły i środki w najbliższych latach.

Wśród priorytetów „Strategii Rozwoju Sportu w Polsce do roku 2015”, opracowaną przez Ministerstwo Sportu, znalazły się m.in.: popularyzacja sportu dla wszystkich, sprawność fizyczna dzieci i młodzieży oraz modernizacja i rozbudowa infrastruktury sportowej. W dokumencie stwierdza się m.in.:

„Konieczne jest zwiększenie działań promujących aktywność fizyczną społeczeństwa, upowszechnienie atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego poprzez aktywizację środowisk zawodowych i społecznych oraz wzmocnienie roli organizacji pozarządowych oferujących programy sportu dla wszystkich. Istotnym dla rozwoju sportu dzieci i młodzieży, a następnie osób dorosłych, jest odpowiednie zachęcanie do uczestnictwa w różnych formach aktywności. Jednym z ważniejszych celów strategii w zakresie wdrażania do aktywności fizycznej i sportu dla wszystkich jest coraz wyraźniejsza potrzeba wykorzystania specyficznych walorów sportu dla kształtowania postaw obywatelskich i przeciwdziałania patologiom społecznym, w szczególności chuligaństwu, narkomanii i alkoholizmowi. Aktywne uczestnictwo i zaangażowanie młodego pokolenia w rywalizację sportową jest skutecznym środkiem budowania prawidłowych więzi i zachowań społecznych. Dominującą formą spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież staje się oglądanie telewizji oraz korzystanie z komputera. Prowadzi to do utrwalenia nawyków siedzącego trybu życia i skutkuje znacznym wzrostem wskaźników otyłości w społeczeństwie. Działalność sportowa podejmowana jest przez młodzież sporadycznie, a ogólny wymiar czasu przeznaczonego na ćwiczenia fizyczne kształtuje się znacznie poniżej tzw. normy higienicznej, która zakłada, że dla zapewnienia warunków prawidłowego rozwoju młodego organizmu niezbędna jest dawka ruchu od 2 do 3 godzin dziennie. Tymczasem codziennie uprawia sport zaledwie 4% młodzieży. Zdecydowana większość ćwiczy raz lub dwa razy w tygodniu i przeznacza na ten cel w sumie nie więcej niż 3 do 4 godzin tygodniowo.

Rozwój fizyczny dzieci i młodzieży w dużej mierze zależny jest od odpowiedniego w okresie rozwojowym poziomu aktywności fizycznej. (...) Wyniki badań, przeprowadzonych w państwach europejskich na zlecenie Komitetu Rozwoju Sportu Rady Europy w 2003 r. potwierdziły, że młode pokolenie Europejczyków cechuje stopniowo obniżający się w ostatniej dekadzie poziom wydolności i sprawności fizycznej. Konkluzje z badań, zawarte w Rekomendacji Komitetu Ministrów Rady Europy - Rec(2003)6. znalazły swój wyraz w działaniach przewidzianych w strategii.

Uwarunkowania ekonomiczno-społeczne środowiska dziecka, tradycja domu rodzinnego i treści edukacyjno-wychowawcze wyniesione ze szkoły, infrastruktura sportowa w pobliżu miejsca zamieszkania, to główne elementy mające silny wpływ na zachowania sportowe dzieci. Obserwuje się zróżnicowanie szans rozwoju i realizacji zainteresowań sportowych dzieci, na niekorzyść tych ze środowisk wiejskich i z rodzin niewydolnych ekonomicznie i wychowawczo. Brak zainteresowania młodego pokolenia aktywnymi formami spędzania wolnego czasu we wspomnianych środowiskach przenosi się na okres życia dorosłego.

Rozwój sportu dzieci i młodzieży szkolnej otoczony jest od wielu lat szczególną opieką państwa. Zaczyna się obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego w szkołach, a następnie poprzez system sportowych i rekreacyjnych zajęć pozalekcyjnych realizowanych przez szkoły i kluby sportowe, przechodzi do szkolnego systemu współzawodnictwa. Konieczne jest jednak poprawienie efektywności tych działań poprzez zintegrowanie współpracy środowisk działających w zakresie sportu, aktywizację rodziców oraz upowszechnienie nowoczesnych programów edukacyjno- wychowawczych. Należy zdecydowanie wskazywać na rozwój sportu dzieci i młodzieży, jako czynnik wpływający pozytywnie na rozwój społeczeństwa. Zabiegać należy o finansowanie w większym stopniu przez samorządy lokalne zadań związanych z upowszechnianiem sportu dzieci i młodzieży”.

II. Zadania samorządu w rozwoju sportu

Najważniejszym ośrodkiem decyzyjnym regulującym funkcjonowanie systemu sportu jest państwo, które tworzy prawa regulujące zasady uczestnictwa w sporcie i sportowej działalności, kształcenie nauczycieli i trenerów oraz promocję sportu za pośrednictwem mediów. Istotną rolę odgrywają również władze samorządowe, autonomiczne stowarzyszenia i organizacje sportowe, lokalne środowiska zawodowe, szkoły, kościoły i inne podmioty. Dla władz samorządowych sport jest dziedziną życia społeczności lokalnej, którą trzeba zorganizować, zagospodarować i wspierać, gdyż nie zawsze jest w stanie samodzielnie, bez pomocy z zewnątrz funkcjonować.

Gmina Jasionówka liczy obecnie 3147 mieszkańców, w tym znaczny procent młodzieży zainteresowanej uprawianiem sportu. Sport jest jedną z ulubionych form spędzania czasu przez dzieci i młodzież. Miejscem jego uprawiania jest przede wszystkim szkoła, głównie podczas lekcji wychowania fizycznego, a także boisko szkolne i gminne podczas gier i zabaw z kolegami. W tym celu należy stworzyć kompleksowy plan, który umożliwi określenie koncepcji działania sportu na terenie gminy Jasionówka - nazwany „Strategią Rozwoju Sportu”.

W przyjęciu strategii sportu decydujący głos winni mieć nauczyciele wychowania fizycznego jako osoby, które z powodzeniem mogą posiłkować się rzetelną analizą aktualnego stanu gminnego sportu i wiedzą na temat jego potrzeb i możliwości rozwoju.

Obok zapewnienia dzieciom i młodzieży optymalnych warunków do rozwoju sprawności fizycznej bardzo ważnym celem wdrożenia „Strategii ...„ jest upowszechnianie takich form aktywności fizycznej, które będą sprzyjać poprawie samopoczucia, podnosić aktywność zawodową i w konsekwencji prowadzić do polepszenia stanu zdrowia dorosłej części społeczeństwa. Także ułatwiać dostęp osób niepełnosprawnych do różnorodnych form sportowej aktywności, jak również walki z negatywnymi zjawiskami i patologiami społecznymi.

Idea sportu dla wszystkich jest systematycznie podejmowana i prowadzona w gminie Jasionówka przez „Stowarzyszenie Ziemi Jasionowskiej Pro Bogoryja” poprzez organizację „Biegu Olimpijskiego” jako imprezy masowej dla mieszkańców gminy bez względu na wiek.

III. Baza obiektów sportowych w Gminie Jasionówka

lp.

Wyszczególnienie

liczba ogółem

w tym przyszkolne

1.

Stadiony

-

-

2.

Boiska do gry w piłkę nożną

2

1

3.

Boiska do gier małych:

2

2

do tenisa ziemnego

-

-

do siatkówki

-

-

do piłki ręcznej

-

-

do koszykówki

-

-

uniwersalne

2

2

4.

Sale gimnastyczne

1

1

5.

Sale specjalistyczne:

1

1

uniwersalne o wymiarach 24x12 do 36x18

-

-

pomocnicze o wymiarach poniżej 24x12

(siłownia)

1

1

Obecne zaplecze bazy sportowej w gminie Jasionówka jest niewystarczające i nie zaspokaja wszystkich potrzeb. Brak dużego boiska o nowoczesnej nawierzchni do gry w piłkę nożną i zajęć lekkoatletycznych, brak małych boisk specjalistycznych przygotowanych wyłącznie do jednej dziedziny sportu, brak kortu tenisowego. Poza tym, stan istniejących obiektów jest mniej niż zadowalający.

IV. Strategiczne cele rozwoju sportu w latach 2007-2013

1. Analiza SWOT sportu w gminie Jasionówka

Aby móc określić cele rozwoju sportu dla gminy Jasionówka w latach 2007--2013 należy posłużyć się analizą SWOT (Strenghts-atuty, Weaknesses-słabości, Opportunities-okazje, Threats-zagrożenia). Celem jej jest wskazanie elementów, które mogą być traktowane jako atuty w rozwoju sportu w gminie Jasionówka, także ujawnienie elementów stanowiących słabość i utrudniających rozwój sportu. Analiza określa szczególne nadarzające się sytuację, które pomogą w rozwoju sportu, jak również unikanie i likwidacje potencjalnych zagrożeń i problemów, by lepiej zrealizować założenia strategiczne. Proces planowania i tworzenia strategii powinien rozpocząć się od określenia mocnych i słabych stron oraz analizy otoczenia: poszukiwania szans, jakie w nim powstają i przewidywania potencjalnych zagrożeń.

Mocne strony

Słabe strony

Uzdolniona młodzież, zainteresowana uprawianiem sportu

Niewystarczająca i uboga infrastruktura sportowo-rekreacyjna: brak profesjonalnej bieżni i skoczni do skoku w dal, pełnometrażowej sali gimnastycznej i boiska przy Szkole

Zaangażowana i dobrze przygotowana kadra nauczycieli wychowania fizycznego

Przestarzała i wymagająca modernizacji infrastruktura sportowa

Funkcjonowanie MUKS „Rekord” na terenie Gminy: - działalność sekcji tenisa stołowego i sekcji lekkoatletycznej

Niepozyskiwanie funduszy europejskich na rozwój sportowej infrastruktury Gminy

Zaangażowanie lokalnego Stowarzyszenia Ziemi Jasionowskiej Pro Bogoryja w rozwój sportu masowego na terenie Gminy ( cykliczna organizacja „ Biegu Olimpijskiego” )

Niewystarczające środki finansowe przeznaczane na sport z powodu niewielkiego dochodu Gminy

Tradycje sportowe w gminie Jasionówka:

  • działalność sportowa miejscowej drużyny piłki nożnej: Jasion - Jasionówka, osiągnięcia w tenisie stołowym

  • znaczące sukcesy w konkurencjach sportowych w ostatnich latach : m.in. I miejsce w Mistrzostwach Powiatu Monieckiego Zrzeszenia LZS w tenisie stołowym - rozgr. indyw. (rok szkol. 2003/2004 i 2004/2005); II miejsce w Mistrzostwach Powiatu w unihokeju(2004/2005); tytuł „Najlepszego piłkarza turnieju” dla ucznia Szkoły w Jasionówce w Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Knyszyna ( 2004/2005)

III miejsce w rozgrywkach: „Piłkarska Kadra Czeka”(2004/2005); I miejsce w Mistrzostwach Powiatu w Turnieju Piłki Nożnej „Coca Cola Cup”(2004/2005);

II miejsce w Mistrzostwach Powiatu w unihokeju (2004/2005); II miejsce w powiatowych rozgrywkach o Puchar „Kontaktów” i awans do półfinału wojewódzkiego (2005/2006); I miejsce w Mistrzostwach Powiatu w unihokeju (2005/2006); I miejsce W Mistrzostwach Powiatu w tenisie stołowym - rozgr. drużyn. (2005/2006); udział drużyny chłopców w wojewódzkim finale rozgrywek w piłce nożnej(2005/2006); I miejsce w Mistrzostwach Powiatu w tenisie stołowym - rozgr. drużyn.(2006/2007); udział w Finale Wojewódzkim w indywidualnych biegach przełajowych i w półfinale wojewódzkim

w sztafetowych biegach przełajowych (2006/2007); I miejsce w Mistrzostwach Powiatu w unihokeju (2006/2007)

  • sukcesy w konkursach propagujących sport na arenie krajowej (symboliczny udział w Olimpiadzie Zimowej Turyn 2006 uczennicy Gimnazjum w Jasionówce - laureatki konkursu wiedzy o Olimpiadzie jako uczestniczki sztafety z ogniem olimpijskim)

Brak strategii działania Gminy w kierunku rozwoju sportu

1.1 Silne strony

Mocną stroną sportu w gminie Jasionówka jest niewątpliwie pełna zapału i uzdolniona sportowo młodzież, która uczestniczy w licznych zmaganiach sportowych rangi gminnej, powiatowej i wojewódzkiej. Duża aktywność i sukcesy młodzieży wynikają w znacznym stopniu z zaangażowania wykwalifikowanej, zdolnej kadry nauczycielskiej.

Atutem jest również funkcjonowanie MUKS „Rekord”, który umożliwia doskonalenie umiejętności sportowych uczniów w określonych dyscyplinach, jak również pozyskiwanie sprzętu sportowego.

Silną stroną jest także duża liczba imprez sportowych, które odbywają się na terenie Szkoły, ale także Gminy i skupiają rzesze zainteresowanych. Nie można również zapomnieć o tradycjach jasionowskiego sportu.

1.2 Słabości

Zdecydowanie słabą stroną sportu w gminie Jasionówka jest niewystarczająca i uboga infrastruktura sportowo-rekreacyjna. W chwili obecnej Gmina posiada jedną niepełnowymiarową salę gimnastyczną oraz urządzoną staraniem SU przy Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Jasionówce siłownię i zaledwie dwa boiska: do piłki nożnej i uniwersalne.

Istniejąca baza sportowa jest nieprofesjonalna, a często przestarzała, wymaga rozbudowy i modernizacji, by mogła spełniać swoje funkcje.

1.3 Szanse

Szansą na promocję sportu, aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia jest możliwość pozyskania środków finansowych z zewnątrz.

Szansą dla gminy Jasionówka jest członkostwo Polski w Unii Europejskiej i związane z tym programy pomocowe. Pozyskane środki finansowe mogą być przeznaczone na budowę nowoczesnych obiektów sportowo-rekreacyjnych.

Także nawiązanie współpracy z innymi samorządami i instytucjami oraz partnerstwo gmin jest szansą na wspólne inicjatywy i inwestycje sportowe, których gmina nie jest w stanie sama sfinansować.

1.4 Zagrożenia

Zagrożeniem dla rozwoju sportu w gminie Jasionówka z pewnością może być bierność władz samorządowych w pozyskiwaniu środków finansowych, przeznaczanych na propagowanie aktywności fizycznej. W przyszłości może to doprowadzić do zaniedbania tej dziedziny życia mieszkańców, a zwłaszcza młodzieży i odchodzenie przez nią od zdrowego stylu życia.

Kolejnym zagrożeniem jest odpływ najzdolniejszej młodzieży do innych, sąsiednich gmin, które często proponują znacznie lepsze warunki rozwoju młodego sportowca. Również zaangażowanie rodziców w rozwój swoich dzieci może stać się znacznie mniejsze ze względu np. na sytuację finansową.

Należy zwrócić także uwagę na problem dojazdu młodzieży z innych miejscowości gminnych do obiektów sportowych znajdujących się w Jasionówce.

2. Cel główny oraz postanowienia składowe umożliwiające jego osiągnięcie

Głównym celem jest rozwijanie sprawności fizycznej dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poprzez udoskonalenie systemu edukacji sportowej na terenie gminy Jasionówka.

Cele szczegółowe, które gwarantują osiągnięcie powyższego założenia

są następujące:

  1. Rozbudowa i modernizacja obiektów sportowych,

  2. Rozbudowa i modernizacja infrastruktury sportowo-turystycznej,

  3. Optymalizacja wyposażenia szkół w podstawowe obiekty i urządzenia sportowe,

  4. Rozwój sportu szkolnego,

  5. Zapewnienie wszystkim mieszkańcom Gminy aktywnego udziału w rekreacji

  6. Zwiększenie efektywności szkolenia dzieci uzdolnionych sportowo,

  7. Rozwijanie idei sportu masowego w odniesieniu do dorosłych mieszkańców Gminy i osób niepełnosprawnych.

3. Warunki i sposób realizacji celu strategicznego

Realizacja celu strategicznego wymaga podjęcia szeregu zadań. Nie wszystkie one muszą być wykonywane równocześnie, dlatego też strategiczny plan rozwoju sportu w gminie Jasionówka powinien być realizowany etapowo.

Numeryczne określenie zadań nie będzie oznaczało ich pierwszeństwa w realizacji strategii.

4. Harmonogram wdrażania planu na lata 2007-2013

4.1 Działanie I

Cel główny: Rozwijanie sprawności fizycznej dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poprzez udoskonalenie systemu edukacji sportowej na terenie gminy Jasionówka.

Cele szczegółowe:

Rozbudowa i modernizacja obiektów sportowych,

Rozbudowa i modernizacja infrastruktury sportowo-turystycznej,

Optymalizacja wyposażenia szkół w podstawowe obiekty i urządzenia sportowe,

Rozwój sportu szkolnego.

Zadania:

Budowa boiska do piłki nożnej z naturalną nawierzchnią przy Zespole Szkolno - -Przedszkolnym w Jasionówce, budowa bieżni przy boisku, budowa skoczni w dal, instalacja oświetlenia.

Działania:

Wyznaczenie terenu pod budowę boiska,

Przygotowanie niezbędnej dokumentacji technicznej,

Pozyskanie środków finansowych spoza budżetu Gminy,

Przeprowadzenie przetargu,

Wybór najkorzystniejszej oferty i budowa boiska.

4.2 Działanie II

Cel główny: Rozwijanie sprawności fizycznej dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poprzez udoskonalenie systemu edukacji sportowej na terenie gminy Jasionówka.

Cele szczegółowe:

Rozbudowa i modernizacja obiektów sportowych,

Rozbudowa i modernizacja infrastruktury sportowo-turystycznej,

Optymalizacja wyposażenia szkół w podstawowe obiekty i urządzenia sportowe,

Rozwój sportu szkolnego.

Zadania:

Budowa boiska do piłki siatkowej i ręcznej przy Zespole Szkolno -Przedszkolnym w Jasionówce.

Działania:

Wyznaczenie terenu pod budowę boiska,

Przygotowanie niezbędnej dokumentacji technicznej,

Pozyskanie środków finansowych spoza budżetu Gminy,

Przeprowadzenie przetargu,

Wybór najkorzystniejszej oferty i budowa boiska.

4.3 Działanie III

Cel główny: Rozwijanie sprawności fizycznej dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poprzez udoskonalenie systemu edukacji sportowej na terenie gminy Jasionówka.

Cele szczegółowe:

Rozbudowa i modernizacja obiektów sportowych,

Rozbudowa i modernizacja infrastruktury sportowo-turystycznej,

Zadania:

Budowa boisk wielofunkcyjnych w miejscowościach gminnych.

Działania:

Wyznaczenie terenu pod budowę boisk,

Przygotowanie niezbędnej dokumentacji technicznej,

Pozyskanie środków finansowych spoza budżetu Gminy,

Przeprowadzenie przetargu,

Wybór najkorzystniejszych ofert i budowa boisk.

Realizacja zadania III możliwa jest również z wykorzystaniem środków własnych Gminy

4.4 Działanie IV

Cel główny: Rozwijanie sprawności fizycznej dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poprzez udoskonalenie systemu edukacji sportowej na terenie gminy Jasionówka.

Cele szczegółowe:

Zwiększenie efektywności szkolenia dzieci uzdolnionych sportowo.

Zadania:

Opracowanie spójnego systemu szkolenia piłkarskiego obejmującego dzieci i młodzież z terenu gminy Jasionówka .

Działania:

Utworzenie przy MUKS „Rekord” - trzeciej sekcji - piłki nożnej,

Selekcja i nabór uczniów do nowej sekcji w SP,

Przejęcie dzieci i kontynuacja działalności sekcji w Gimnazjum ,

Zgłoszenie do rozgrywek powiatowych i wojewódzkich we wszystkich kategoriach wiekowych,

Współpraca z istniejącymi UKS - ami z terenu powiatu.

4.5 Działanie V

Cel główny: Rozwijanie sprawności fizycznej dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poprzez udoskonalenie systemu edukacji sportowej na terenie gminy Jasionówka.

Cele szczegółowe:

Zapewnienie wszystkim mieszkańcom Gminy aktywnego udziału w rekreacji.

Zadania:

Modernizacja i rozbudowa infrastruktury sportowo-turystycznej.

Działania:

Zagospodarowanie terenu wokół zalewu w Jasionówce i przystosowanie go do potrzeb mieszkańców Gminy w okresie wakacyjnym (parking, wc, kosze na śmieci, mała gastronomia).

Promocja walorów rekreacyjnych miejsca.

4.6 Działanie VI

Cel główny: Rozwijanie sprawności fizycznej dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych poprzez udoskonalenie systemu edukacji sportowej na terenie gminy Jasionówka.

Cele szczegółowe:

Rozwijanie idei sportu masowego w odniesieniu do dorosłych mieszkańców Gminy i osób niepełnosprawnych.

Zadania:

Zwiększenie aktywności Szkoły i organizacji pozarządowych działających na terenie Gminy w zakresie popularyzacji sportu dla wszystkich.

Działania: Organizowanie cyklicznych imprez promujących sport i zdrowy styl życia, przeznaczonych dla wszystkich mieszkańców gminy. Kontynuacja dotychczasowych, sprawdzonych działań i poszukiwanie nowych, atrakcyjnych form aktywności fizycznej.

V. Formy i sposoby finansowania celów przyjętych w „Strategii...”

Pozyskiwanie środków na działalność sportową w gminie Jasionówka może mieć następujące źródła: środki lokalne samorządu, środki z budżetu centralnego (Ministerstwo Sportu, Ministerstwo Edukacji), środki z budżetu województwa i powiatu, środki pozyskiwane w ramach realizacji programów Wspólnoty Europejskiej, środki specjalne z Totalizatora Sportowego, środki od sponsorów ruchu sportowego, środki od osób prywatnych i prawnych.

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy w Jasionówce

Wytwarzający/odpowiadający: Urząd Gminy Jasionówka

Wprowadzający: Urząd Gminy Jasionówka

Data modyfikacji: 2008-02-06

Opublikował: Urząd Gminy Jasionówka

Data publikacji: 2008-02-06