Uchwała Nr III/10/14
UCHWAŁA NR III/10/14
RADY GMINY JASIONÓWKA
z dnia 30 grudnia 2014 r.
w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2015 rok
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594, poz. 645, poz. 1318, z 2014 r. poz. 379, poz. 1072) oraz art. 2 ust. 1
i 2, art. 10 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2012 r., poz. 124) oraz art. 4 ust. 1 pkt 6 i pkt 32 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1118, poz. 1138, poz. 1146) uchwala się, co następuje:
§ 1. Przyjmuje się do realizacji Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii na 2015 rok stanowiący załącznik do niniejszej Uchwały.
§ 2. Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii na 2015 rok jest zgodny ze Strategią Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Jasionówka na lata 2010-2015.
§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy
Józef Tadeusz Snarski
Załącznik
do Uchwały Nr III/10/14
Rady Gminy Jasionówka
z dnia 30 grudnia 2014 r.
Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2015
Wprowadzenie
Narkomania jest zjawiskiem ogólnoświatowym. Powstaje na podłożu przeobrażeń zachodzących we współczesnym cywilizowanym świecie i staje się poważnym problemem społecznym. Narkomania powstaje na skutek zanikania tradycyjnych więzi społecznych, zwłaszcza rodzinnych oraz osłabienia funkcji wychowawczej rodziny i szkoły. Jest niepokojącym przejawem trudności dojrzewania psychospołecznego, a zwłaszcza emocjonalnego młodych ludzi. Zażywanie narkotyków wywołuje wiele różnych problemów rodzinnych, szkolnych, prawnych a także zdrowotnych. Jednym z nich jest wystąpienie tzw. zespołu uzależnienia, a także ostrych i przewlekłych chorób, w tym zakażenia wirusem HIV.
Narkomania jest przyczyną tragedii wielu młodych ludzi i ich rodzin. Stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia społeczeństwa.
I. Cele Programu:
Gminny Program Przeciwdziałania Narkomanii określa działania związane z profilaktyką
i przeciwdziałaniem narkomanii na terenie Gminy Jasionówka.
Cel główny programu:
Ograniczenie używania narkotyków i dopalaczy oraz związanych z tym problemów, podniesienie świadomości społecznej poprzez prowadzenie działalności profilaktycznej, informacyjnej, edukacyjnej oraz szkoleniowej w zakresie rozwiązywania problemów narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, nauczycieli, pedagogów i rodziców. Promowanie zdrowego trybu życia.
Cele szczegółowe programu:
1. Zwiększenie ilości szkoleń dla nauczycieli i pedagogów na temat szkodliwości zagrożeń związanych z przyjmowaniem środków psychoaktywnych przez młodzież oraz sposobów postępowania w stosunku do osób uzależnionych.
2. Zwiększenie ilości szkoleń dla rodziców uświadamiających szkodliwość przyjmowania środków psychoaktywnych przez dzieci i młodzież oraz sposoby rozpoznawania problemu.
3. Zwiększenie możliwości uzyskania informacji o dostępnych instytucjach udzielających pomocy osobom używającym środki psychoaktywne i ich rodzinom.
4. Współpraca z instytucjami i organizacjami pozarządowymi zajmującymi się zapobieganiem narkomanii.
5. Monitorowanie problemu narkotykowego na terenie Gminy Jasionówka przez Gminną Komisją ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Gminny Ośrodek Pomocy społecznej oraz Zespół Szkolno- Przedszkolny w Jasionówce.
6. Zwiększenie dostępności do alternatywnych form spędzania czasu wolnego dzieci
i młodzieży.
II. Zadania i działania programowe:
1) zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych i współuzależnionych poprzez współpracę z podmiotami monitorującymi problem narkomanii, placówkami leczenia odwykowego, Gminnym Zespołem Interdyscyplinarnym, zakładami opieki zdrowotnej, policją, placówkami oświatowymi
i kuratorami sadowymi;
2) udzielanie pomocy psychospołecznej i konsultacji prawnych rodzinom,
w których występuje problem narkomanii oraz ochrona przed przemocą w rodzinie poprzez:
a) rozszerzenie działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych o problematykę narkomanii,
b) współpracę programową z placówkami oświatowymi, organizacjami pozarządowymi oraz policją i in.,
c) działalność punktu konsultacyjnego dla osób uzależnionych, współuzależnionych, ofiar przemocy i członków ich rodzin;
3) działania profilaktyczne:
a) organizowanie i poszerzanie bazy dla działalności promującej zdrowy tryb życia, szczególnie poprzez modernizację i rozbudowę infrastruktury oraz wyposażanie obiektów sportowych i świetlicowych,
b) realizację przedsięwzięć profilaktycznych, form edukacyjnych i imprez promujących zdrowy tryb życia, zwłaszcza w zakresie sportu, rekreacji, turystyki, warsztatów edukacyjnych, plastycznych, muzycznych, tanecznych i innych,
c) organizację zajęć sportowych, edukacyjnych, artystycznych przy szkołach, a także za pośrednictwem innych podmiotów, w szczególności zajęć pozalekcyjnych i zajęć świetlicowych,
d) organizowanie szkoleń w placówkach oświatowych na terenie gminy na temat uzależnień.
III. Wspomaganie instytucji, organizacji pozarządowych, osób fizycznych
w działaniach służących rozwiązywaniu problemów narkomanii.
1) wspieranie działalności stowarzyszeń przeciwdziałających narkomanii, propagujących zdrowy styl życia;
2) współpraca z instytucjami i stowarzyszeniami kulturalnymi, sportowymi
i oświatowymi w zakresie zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży;
3) nawiązanie współpracy z Policją w celu prowadzenia wspólnych działań profilaktycznych wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, tj.:
a) przeciwdziałanie rozprowadzaniu narkotyków wśród dzieci i młodzieży,
b) dokonywanie stałych i seryjnych kontroli miejsc szczególnie narażonych na działalność osób rozprowadzających narkotyki (lokale gastronomiczne, szkoły, place zabaw, itp.);
4) nawiązanie współpracy ze służbą zdrowia - pomoc merytoryczna dla lekarzy rodzinnych, pielęgniarek oraz dostarczanie materiałów na temat istoty uzależnienia od narkotyków;
5) pomoc społeczna osobom uzależnionym i rodzinom osób uzależnionych dotkniętych ubóstwem i wykluczeniem społecznym i integrowanie tych osób ze środowiskiem lokalnym.
IV. Realizacja Programu
Realizatorzy:
1) Urząd Gminy Jasionówka;
2) Jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego, w tym:
a) Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej,
b) Zespół Szkolno-Przedszkolny,
c) Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki,
d) Organizacje pozarządowe.
Współpraca:
1) Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Mońkach;
2) Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Mońkach;
3) Poradnia Leczenia Uzależnienia i Współuzależnienia w Mońkach;
4) SPP ZOZ im. dr. Stanisława Deresza w Choroszczy - całodobowy pododdział detoksykacyjny dla osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych;
5) Stowarzyszenie MONAR Punkt Konsultacyjny w Białymstoku;
6) Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Białymstoku;
7) NZOZ Młodzieżowy Ośrodek Terapii i Readaptacji "ETAP", w tym:
Poradnia Leczenia Uzależnień,
Ośrodek Dzienny Leczenia Uzależnień,
Pomoc środowiskowa "Dom Powrotu",
Centrum Profilaktyki;
8) Policja;
9) Kuratorzy sądowi;
10) Parafia Rzymskokatolicka w Jasionówce.
Realizacja programu nastąpi poprzez:
1) zlecenie realizacji zadań wybranym podmiotom;
2) tworzenie bazy merytorycznej niezbędnej do realizacji programu.
Postanowienia końcowe:
1) za realizacje zadań wynikających z Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii
i jego okresową ewaluację odpowiadają członkowie GKPRPA;
2) źródłem finansowania działań wynikających z Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii jest budżet gminy. Planowana kwota na realizację programu wynosi 400 zł (słownie: czterysta złotych).
Realizatorem Programu będzie Urząd Gminy Jasionówka, który może powierzać wykonanie poszczególnych zadań lub elementów programu osobom fizycznym, instytucjom i stowarzyszeniom prowadzącym działalność zgodną z niniejszym programem, wyłonionym bądź w trybie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie bądź w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych.
Wiceprzewodniczący Rady Gminy
Józef Tadeusz Snarski
Metryka strony