Ustanawianie aktów publicznoprawnych przez Radę i Wójta
Ustanawianie aktów publicznoprawnych
Tryb stanowienia aktów publicznoprawnych przez Radę Gminy i Wójta określa ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U z 2023 r. poz. 40 z późn. zm.) statut gminy, regulamin organizacyjny urzędu gminy. Akty publicznoprawne powinny być tworzone zgodnie z zasadami techniki prawodawczej określonymi w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej” - https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20021000908.
Ustawa o samorządzie gminnym w art. 18 ust. 1 określa, że do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, o ile inne ustawy nie stanowią inaczej.
Do wyłącznej właściwości rady gminy należy:
Do wyłącznej właściwości rady gminy należy:
Art. 40. 1. Na podstawie upoważnień ustawowych gminie przysługuje prawo stanowienia aktów prawa miejscowego obowiązujących na obszarze gminy.
Art. 41. 1. Akty prawa miejscowego ustanawia rada gminy w formie uchwały.
Art. 42. Zasady i tryb ogłaszania aktów prawa miejscowego określa ustawa z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1461).
Zgodnie z § 49 Statutu Gminy Inicjatywę uchwałodawczą posiada każdy z Radnych, Komisje, Wójt oraz grupa obywateli w liczbie określonej w ustawie o samorządzie gminnym. Wójt wyraża swoje stanowisko wobec projektów uchwał wnoszonych przez Komisje i Radnych. Projekty uchwał powinny być zredagowane w sposób zwięzły i jasny, przy użyciu wyrażeń w ich podstawowym znaczeniu, zgodnie z zasadami techniki prawodawczej. Projekty uchwał są opiniowane co do ich zgodności z prawem przez radcę prawnego. Projekty uchwał są opiniowane także przez właściwą Komisję Rady.
Jeżeli wymagają tego przepisy prawa projekt uchwały winien być zaopiniowany lub uzgodniony z organami administracji rządowej lub innymi organami. W przypadku zgłoszenia wniosku o podjęcie uchwały, której realizacja wymaga wydatkowania środków finansowych nie uwzględnionych w budżecie, wnioskodawca zobowiązany jest do wskazania sposobu ich pozyskania. Tryb głosowania określają § 53-60 Statutu Gminy. Uchwały numeruje się wpisując cyfrą rzymską numer protokołu sesji łamany przez numer uchwały i ostatnie dwie cyfry roku pisane cyframi arabskimi. Uchwały podpisuje Przewodniczący Rady lub Wiceprzewodniczący Rady, który obrady prowadził. Podpisane uchwały Wójt Gminy w ciągu 7 dni ma obowiązek przesłać organom nadzoru (Wojewodzie lub Regionalnej Izbie Obrachunkowej). Akty prawa miejscowego Wójt Gminy kieruje do publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.
Wójt w zakresie swoich kompetencji wydaje zarządzenia. Do opracowywania aktów prawnych Wójta mają odpowiednie zastosowanie zasady opisane wyżej.
Metryka strony